FIA schválila nové ochranné pletivo pro okruhy nejvyšší kategorie

Okruhy, na kterých závodí formule 1, by brzy mohly být vybaveny novým pokročilým systémem oplocení. Mezinárodní automobilová federace (FIA) schválila design, který je bezpečnější a lepší pro diváky.
Foto: Getty Images
FIA schválila nové ochranné pletivo pro okruhy nejvyšší kategorie | Foto: Getty Images

Švýcarská společnost Geobrugg využila nejmodernějších technologií k vytvoření pletiva, které je dostatečně pevné, aby mohly být větší rozestupy mezi ocelovými sloupky, které drží celou konstrukci pohromadě.

To ocení zejména diváci, kteří by díky tomu měli mít lepší pohled na dění na trati.

Většina ochranných pletiv má ocelové sloupky v rozestupu čtyř metrů. V novém systému konstrukce je tato vzdálenost navýšena na šest metrů, aniž by došlo k jakémukoliv zhoršení schopnosti plotu plnit svou bezpečnostní funkci.

Zvětšení vzdálenosti sloupků umožnil silnější kabel o průměru 16 mm v kombinaci s pružinami s vysokou pevností v tahu pro připojení kabelu k pletivu.

Oplocení prošlo rozsáhlým testováním, při kterém bylo použito také reálného vozu, se kterým byla testována efektivita oplocení při nárazu o rychlosti 150 km/h.

Menší počet sloupků, respektive zvětšení vzdálenosti mezi nimi, navíc snižuje riziko, že tuto ocelovou konstrukci trefí pilot v otevřeném kokpitu nebo na motocyklu.

Jelikož potřebných sloupků bude méně, jejich přeprava bude také vyžadovat menší množství kontejnerů. Kromě toho nemusí být sloupky upevněny v betonovém základů, čímž se zrychlí také jejich instalace.

Nový systém oplocení dostal homologaci od FIA pro okruhy kategorie Grade 1, které musí splňovat nejvyšší úroveň bezpečnosti, aby mohly hostit závody formule 1.

„Nechtěli jsme nic jiného než revoluci v oplocení. Naším cílem byla snaha zlepšit bezpečnost a snadnou instalaci systému s obrovským důrazem na udržitelnost,“ řekl Jochen Braunwarth, který má ve společnosti Geobrugg na starost řešení pro motorsport.

„Věřím, že jsme toho dosáhli. Okruhy, které hledají udržitelnější řešení a lepší divácký zážitek, by už neměly hledat dále.“

Další článek: Nikita Mazepin končí u Haasu a ve formuli 1

Témata článku: , ,