FIA řeší s Hamiltonem, Trullim a Vettelem tresty z Melbourne

Výsledky GP Austrálie se můžou změnit.
Mezinárodní automobilová federace si ve čtvrtek v Sepangu zavolala Lewise Hamiltona, Jarna Trulliho a Sebastiana Vettela, aby s nimi znovu probrala penalizace z Grand Prix Austrálie. Zatímco Trulli doufá, že stewardi uznají, že nemohl jinak, než Hamiltona pod Safety carem předjet, u Red Bullu Racing si nejsou jistí, zda má FIA v úmyslu zmírnit Vettelův trest.

Jarno Trulli neustále opakuje, že Hamilton zpomalil v Austrálii natolik, že neměl jinou možnost, než ho předjet. FIA chce analyzovat vyjádření Hamiltona a rádiovou komunikaci McLarenu, jako nové důkazy v této kauze. Zejména Hamiltonovo pozávodní vyjádření vyznívá spíše ve prospěch Trulliho.

"Pod Safety carem jsem byl za Trullim a pod Safety carem samozřejmě nesmíte předjíždět. Ale on vyjel mimo trať v předposlední zatáčce, vyjel na trávu, asi měl studené pneumatiky. A já jsem byl donucen ho předjet. Zpomalil jsem tolik, jak jen jsem mohl. Bylo mi řečeno, abych ho nechal znovu předjet, ale chci říct... nevím, jestli jsou taková pravidla, pokud ne, tak bych opravdu měl mít třetí místo," řekl Hamilton po závodě pro SpeedTV.

Šéf týmu McLaren Martin Whitmarsh komentoval po závodě situaci pro BBC takto: "Na konci pod Safety carem vyjel Trulli do trávy a Lewis ho musel předjet, nenacházel se v tu dobu na trati. Trulli si pak pod Safety carem vzal své místo zpět, což se obvykle nedělá. Vím, že se tím FIA v tuto chvíli zabývá a bez pochyb vydá v této věci své rozhodnutí."

FIA se v Sepangu vrátila i k trestu, který udělila Sebastianu Vettelovi za kolizi s Robertem Kubicou. Německý pilot Red Bullu Racing by měl v GP Malajsie ztratit deset míst na startovním roštu, ale poradce stewardů Alan Donnelly si ho zavolal, aby s ním tento trest prodiskutoval.

Zatím není zřejmé, zda FIA zvažuje zmírnění nebo úplné zrušení Vettelova trestu, ale šéf týmu Red Bull Racing Christian Horner si stojí za tím, že šlo o běžný závodní incident, který by se neměl trestat.
Další článek: Malajsie: do druhé desítky