FIA reagovala na poskakování monopostů přehnaně, soudí technický šéf F1 Symonds

Duchovní otec současných pravidel F1 Pat Symonds nesouhlasil s postupem FIA poté, co si některé týmy začaly v úvodu sezony stěžovat na tzv. porpoising.
Foto: Getty Images / Dan Mullan
FIA reagovala na poskakování monopostů přehnaně, soudí technický šéf F1 Symonds | Foto: Getty Images / Dan Mullan

Pat Symonds má velký podíl na tom, jak znějí současná technická pravidla, která vzešla ve formuli 1 v platnost před letošní sezonou.

Bývalý technický ředitel Renaultu či Williamsu, který nyní pracuje pro F1, v rozhovoru pro Auto, Motor und Sport uvedl, že nové regule fungují dobře, ale zároveň přiznal, že při jejich tvorbě byl podceněn tzv. porpoising, tedy jev, který souvisí s přísavným efektem a jenž se projevuje poskakováním monopostů.

„Měl jsem na to myslet i já, protože jsem měl s přísavným efektem zkušenost z minulosti,“ řekl Symonds.

Podle 67letého inženýra však FIA reagovala po Velké ceně Ázerbájdžánu v Baku, kde se u některých vozů porpoising hodně projevoval, přehnaně, když vydala novou technickou směrnici, jejíž cílem bylo tento jev zmírnit.

Po změnách, které by omezily poskakování, v průběhu sezony nejvíce volal tým Mercedes včele s Toto Wolffem.

„Myslím, že to po Baku trochu přehnali,“ odpověděl Symonds na otázku, zda byla reakce FIA správná.

„V Baku jsme viděli nejhorší následky, protože jeden tým (Mercedes, pozn. red.) zkusil něco, co nefungovalo, a pak o tom dost hlasitě mluvil. Kdyby nezasáhli, problémy by se vyřešily. Většina týmů nyní chápe, jak kontrolovat odskakování.“

Další článek: Jen pro nejnáročnější fanoušky F1. V Las Vegas nabízejí balíček za 5 milionů dolarů

Témata článku: , ,