FIA připustila odklad čtyřválcových motorů

Světová rada motorsportu na svém dnešním jednání sice potvrdila čtyřválcové motory pro rok 2013, ale zároveň naznačila možný odklad. Schválila také pravidla týkající se aerodynamiky.
FIA připustila odklad čtyřválcových motorů

Na rok 2013 jsou ve formuli 1 plánovány velké technické změny. Dnes je FIA schválila. Motory potvrdila a aerodynamiku nově definovala. Ale ve svém rozhodnutí dodala: "Na základě konzultací s hlavními účastníky může nejpozději 30. června dojít k faxovému hlasování Světové rady o změně data implementace těchto technických pravidel."

Motory
FIA potvrdila pro rok 2013 čtyřválcové motory o objemu 1,6 litru s přímým vstřikováním, které budou omezeny na 12 tisíc otáček za minutu a spojené s KERS. Takto je odhlasovala už v prosinci.

Karoserie
FIA upustila od svého záměru vrátit do formule 1 výrazně tvarované podlahy vozů s velkým přísavným efektem. Přistoupila na návrhy týmů a pravidla určující aerodynamiku v roce 2013 budou vycházet z těch letošních. Jejich úpravy zajistí, že dojde ke snížení spotřeby paliva o 35 procent.

Zároveň dojde k omezení výšky nosů vozů, aby byla zvětšena bezpečnost při kontaktech dvou vozů. FIA chce omezit možnost vzlétnutí vozu, když se potká nos a zadní pneumatika, jako se to stalo například Marku Webberovi loni ve Valencii.

Ostatní
V roce 2013 přijdou další omezení v oblasti počtu převodovek a jejich převodových stupňů, aby bylo dosaženo úspor. A celková minimální hmotnost monopostů stoupne ze současných 640 na 660 kilogramů. Tím se usnadní integrace systémů na rekuperaci kinetické energie. V budoucnu totiž mají rekuperovat nejen kinetickou, ale také tepelnou energii (z výfuků).

Další článek: Reakce týmů na rozhodnutí o Bahrajnu

28. září | Mika Häkkinen dnes slaví 52. narozeniny.
27. září | Nezapomeňte, že závod dnes začíná už ve 13:10.
27. září | Nehoda ve F2, která po osmi kolech ukončila závod. Jezdci jsou ok... odkaz