FIA potvrdila, že Cunoda dostane netradiční penalizaci

Júkiho Cunodu čeká na startu Velké ceny Itálie penalizace v podobě poklesu o 10 míst.
Foto: Getty Images / Peter Fox
FIA potvrdila, že Cunoda dostane netradiční penalizaci | Foto: Getty Images / Peter Fox

Jezdci formule 1 dostávají kromě časových trestů, pokut, trestných bodů a penalizací také napomenutí. Ačkoliv se může zdát, že nejde o trest, opak je pravdou. Napomenutí se totiž sčítají. Na rozdíl od trestných bodů není jejich platnost rok ale platí do konce sezóny. Do prvního víkendu tak jdou všichni s čistým štítem.

Pokud jezdec nasbírá určitý počet napomenutí, dostane penalizaci 10 míst. Do konce loňské sezóny k tomu potřeboval tři napomenutí. Letos bylo pravidlo zmírněno a jezdec musí nasbírat pět penalizací a nejméně čtyři musí být za jezdecké prohřešky. Jezdec může dostat napomenutí také třeba za zmeškání hymny apod. (tzv. non-driving reprimand).

Cunoda v Zandvoortu dosáhl počtu pěti napomenutí. To poslední za jízdu s povolenými pásy poté, co zastavil na trati v domnění, že má uvolněné kolo. Poté se ale rozjel a vrátil se do boxů. Přestože k prohřešku došlo na trati a ve voze, nešlo o jezdecký prohřešek. Předešlé čtyři ale byly – tři napomenutí dostal Cunoda za blokování soupeřů a jedno za pomalou jízdu v návratovém kole (in-lap).

Cunodu tak čeká na startu pokles o 10 míst. S ohledem na formu AlphaTauri to bude start z konce pole – ale před Hamiltonem a nejspíše také Bottasem, kteří nasadí nové komponenty pohonné jednotky. Je ale možné, že AlphaTauri využije situace a Cunodovi také nasadí nové komponenty. 

Další článek: Partnera nevylučujeme, ale ani nepotřebujeme, zní z Red Bullu po krachu jednání s Porsche

Témata článku: , ,