FIA oprášila černo-bílou vlajku. Ve Spa ji použila poprvé po devíti letech

FIA chce po delší přestávce opět využívat černo-bílou vlajku.
FIA oprášila černo-bílou vlajku. Ve Spa ji použila poprvé po devíti letech

Bílá, černá a černo-bílá vlajka. Ve F1 je moc nevídáme. Bílá znamená v závodech IndyCar, NASCAR poslední kolo, ale ve F1 označuje pomalu jedoucí vůz po trati. Černá znamená diskvalifikaci. A černo-bílá? Je to pro jezdce upozornění na nesportovní chování na trati. Vidět by ji měl jen jednou. Poté následuje penalizace, nebo předvolání před sportovní komisaře.

Ve Spa viděl černo-bílou vlajku Pierre Gasly a to za změnu směru v brzdné zóně. Před Belgií 2019 použila FIA naposledy černo-bílou vlajku v Malajsii 2010 při souboji mezi Hamiltonem a Petrovem. Brit byl tehdy vpředu a při obraně pozice kličkoval. 

Jen mlčel a jel. Leclerc během závodu řekl jen dvě slova

Jen mlčel a jel. Leclerc během závodu řekl jen dvě slova

V dalších letech se vlajka nevyužívala. Charlie Whiting dával přednost rádiové komunikaci. Na počínání jezdce upozornil tým a ten to řekl jezdci.

Pro Gaslyho nebyla černo-bílá vlajka překvapením. Michael Masi o jejím návrat mluvil před závodem. Podle něj je použití vlajky transparentnější.

„Je to jedna z vlajek, která je v pravidlech,“ řekl Masi. „Každý ředitel sportovní ředitel a jezdec její používání podporuje. V motorsportu je to obdoba žluté karty.“

Foto: Public Domain, Wikipedia

Další článek: EisKing DEBRIEFING: Grand Prix Belgie a smrtelná nehoda ve F2

19:53 | Leonardo da Vinci Jára da Cimrman Antonio Felix da Costa Ten posledně jmenovaný se stal šampiónem formule E.
19:52 | Mattia Binotto nesouhlasí s Vettelem, že by byla strategie špatná. Podle Binotta ovlivnily Vettelův závod hodiny po startu.
17:16 | Zajímavé: Racing Point musí před sportovní komisaře. Podle technického delegáta FIA jsou brzdové kanálky stejné jako ty v předešlých závodech a porušují sportovní pravidla.
11:51 | Po kolizi jezdců Premy vyhrál závod F2 poprvé v kariéře Juki Cunoda.

GP 70. výročí F1

Pátek 7. srpna 2020
1. trénink Bottas (1:26.166)
2. trénink Hamilton (1:25.606)
Sobota 8. srpna 2020
3. trénink Hamilton (1:26.621)
Kvalifikace Bottas (1:25.154)
Neděle 9. srpna 2020
Závod Verstappen