FIA oprášila černo-bílou vlajku. Ve Spa ji použila poprvé po devíti letech

FIA oprášila černo-bílou vlajku. Ve Spa ji použila poprvé po devíti letech

FIA chce po delší přestávce opět využívat černo-bílou vlajku.

Bílá, černá a černo-bílá vlajka. Ve F1 je moc nevídáme. Bílá znamená v závodech IndyCar, NASCAR poslední kolo, ale ve F1 označuje pomalu jedoucí vůz po trati. Černá znamená diskvalifikaci. A černo-bílá? Je to pro jezdce upozornění na nesportovní chování na trati. Vidět by ji měl jen jednou. Poté následuje penalizace, nebo předvolání před sportovní komisaře.

Ve Spa viděl černo-bílou vlajku Pierre Gasly a to za změnu směru v brzdné zóně. Před Belgií 2019 použila FIA naposledy černo-bílou vlajku v Malajsii 2010 při souboji mezi Hamiltonem a Petrovem. Brit byl tehdy vpředu a při obraně pozice kličkoval. 

V dalších letech se vlajka nevyužívala. Charlie Whiting dával přednost rádiové komunikaci. Na počínání jezdce upozornil tým a ten to řekl jezdci.

Pro Gaslyho nebyla černo-bílá vlajka překvapením. Michael Masi o jejím návrat mluvil před závodem. Podle něj je použití vlajky transparentnější.

„Je to jedna z vlajek, která je v pravidlech,“ řekl Masi. „Každý ředitel sportovní ředitel a jezdec její používání podporuje. V motorsportu je to obdoba žluté karty.“

Foto: Public Domain, Wikipedia

Doporučujeme

Články odjinud