FIA nezmírnila podmínky pro superlicenci kvůli debutu Antonelliho. Změna může pomoci Red Bullu | Foto: Getty Images / Chris Graythen

Foto: Getty Images / Chris Graythen

FIA nezmírnila podmínky pro superlicenci kvůli debutu Antonelliho. Změna může pomoci Red Bullu

FIA před pár dny překvapivě zmírnila podmínky pro získání superlicence. Okamžitě se začalo spekulovat, že to pomůže juniorovi Mercedesu.

Ještě nedávno musel mít jezdec kromě 40 bodů za pořadí v různých sériích věk 18 let a být držitelem řidičského průkazu. Poslední podmínka byla zrušena a ta, která souvisí s věkem, zmírněna. 

Superlicenci je i nadále možné získat až od 18 let. FIA ale může podle nové podoby příslušné části Mezinárodního sportovního řádu udělit jezdci výjimku: 

„Podle uvážení FIA může být jezdci, který v poslední době prokázal mimořádné schopnosti a vyspělost v soutěžích jednomístných formulových vozů, udělena superlicence ve věku 17 let.“

Logicky se nabízí, že pravidlo nahrává Antonellimu, i když jeho osmnácté narozeniny se blíží, takže krátce po letní přestávce už nebude výjimku potřebovat.

Někdo už dříve požádal pro Antonelliho o výjimku (zřejmě Williams). Nyní má tento postup „oporu v pravidlech“. 

Podle Motorsport.com vyšlo najevo, že ačkoli podnětem ke změně pravidel byla původní žádost o výjimku pro italského mladíka, FIA se rozhodla, že věkový prvek je potřeba hlouběji posoudit, a to ve spolupráci s týmy F1.

Nějakou dobu trvalo, než změna prošla řídicí strukturou FIA. Z pracovní skupiny FIA pro superlicence putovala do bezpečnostní komise a nakonec musela být schválena Světovou radou motorsportu.

Čeká nás ještě pět závodů, ve kterých by Antonelli potřeboval výjimku. Poté už bude moci debutovat i bez ní, protože 25. srpna mu bude 18.

Je otázkou, co ho v letošní sezóně čeká. Pokud bude v příštím roce jezdit za Mercedes, nabízí se minimálně první páteční tréninky. Samozřejmě se spekuluje také o tom, že by mohl na závěr sezóny nahradit Sargeanta u Williamsu. 

Podle Motorsport.com by mohla změna spíše pomoci Red Bullu. Ve F3 má Arvida Lindblada, kterému bude v srpnu 17. Samozřejmě není ve hře jeho debut v závodě F1, ale změna ohledně superlicence se týká také účasti v prvních trénincích.

Lindblada hodnotí Helmut Marko jako nejlepšího člena juniorského programu. Brit by si tak mohl v případě udělení výjimky už letos (nebo příští rok) vyzkoušet vůz F1 v prvním tréninku. Týmy musí dva tréninky věnovat mladým jezdcům. 

Doporučujeme

Články odjinud