FIA nechce u nových motorů žádné kontroverze. Pravidla by jim měla zamezit, tvrdí Tombazis

FIA nechce u nových motorů žádné kontroverze. Pravidla by jim měla zamezit, tvrdí Tombazis

Šéf FIA pro oblast monopostů Nikolas Tombazis říká, že pravidla pro příští generaci pohonných jednotek by měla zabránit tomu, aby byly mezi jednotlivými výrobci velké výkonnostní rozdíly.

V sezoně 2026 čeká F1 velká technická revoluce. Zásadní změny v regulích se dotknou nejen monopostů, ale i pohonných jednotek. V oblasti motorů půjde o první zásadní změnu od začátku tzv. hybridní éry, která započala v roce 2014.

Také nadcházející pohonné jednotky budou tzv. hybridní, což znamená, že půjde o kombinaci spalovacího motoru a ERS (Energy Recovery System). Nově budou mít obě složky – „konvenční“ i „elektrická“ po 50 procentech.

V případě velkých změn v technických pravidlech jsme byli v minulosti často svědky toho, že nějaký tým získal výhodu díky tomu, že v čerstvých regulích našel skulinu, případně že si s nimi zkrátka poradil podstatně lépe než konkurence.

Obdobnému scénáři se však chce FIA vyhnout a věří, že se jí to díky opatřením v pravidlech v případě nové generace motorů podaří.

„Od roku 2026 bude poprvé platit rozpočtový strop pro výrobce PJ (pohonných jednotek). Dříve platilo, že když někdo začal špatně a měl peníze, mohl je utratit a ztrátu dohnat. Teď to tak snadno nepůjde. Proto musíme být při psaní pravidel ostražití, aby nebyly rozdíly mezi výrobci příliš velké,“ prohlásil šéf FIA pro monoposty Nikolas Tombazis, kterého cituje web RacingNews365.com.

V tomto kontextu připomeňme, že když začínala současná generace motorů, velký náskok si v oblasti výkonu pohonné jednotky vypracoval Mercedes, který i díky tomu především v letech 2014 až 2016 výrazně dominoval.

„Věříme, že nové regule budou definovány dostatečně dobřě, abychom se takovým rozdílům vyhnuli. Nemůžeme sice zaručit, že se mezi šesti výrobci PJ nenajde někdo, kdo udělá nějaké zásadní chyby, ale na druhou stranu budou v předpisech ustanovení, která takovým výrobcům umožní dostat šanci ztrátu dohnat,“ přiblížil Tombazis.

„U nových předpisů jsou vždy rizika, ale myslíme si, že jsme se trochu poučili v tom, jak do nich vložit správné definice, abychom se vyhnuli nějakým divokým řešením,“ dodal zástupce FIA.

Doporučujeme

Články odjinud