FIA na videu ukázala efekt zvýšené ochrany helmy jezdce

Kromě zavedení svatozáře se v uplynulých letech zvyšovala také úroveň bezpečnosti helem. Výsledky práce velmi pěkně demonstruje nové video od FIA.
Foto: Alfa Romeo
FIA na videu ukázala efekt zvýšené ochrany helmy jezdce | Foto: Alfa Romeo

V roce 2009 zasáhla Felipeho Massu v kvalifikaci na Grand Prix Maďarska pružina z Barrichellova vozu a vážně ho zranila. FIA se snažila z nehody co nejvíce poučit a posílila helmy, zejména pak zylonovým pásem v horní části hledí.

Nejen vozy. Řada jezdců už ukázala i letošní helmy [galerie]

Nejen vozy. Řada jezdců už ukázala i letošní helmy [galerie]

Zřejmě poprvé pak nové opatření zafungovalo v posledním tréninku na GP Německa 2013, kde Maxe Chiltona zasáhl kamínek, který v zylonovém pásu zanechal nemalou stopu. 

Z novějších událostí pak můžeme zmínit Velkou cenu Ruska, kde kus karbonového úlomku zasáhl helmu Pierra Gaslyho.

Karbonový úlomek zasáhl Gaslyho do hledí přilby

Karbonový úlomek zasáhl Gaslyho do hledí přilby

Od roku 2019 už zylonový pás na helmě jezdce nenajdeme. FIA zavedla nový standard, který bezpečnost helem opět výrazně zvýšil. Zesílená ochrana je nyní integrována přímo do helmy, kvůli čemuž je hledí o 1 cm menší. 

FIA nyní ukázala, jak ochrana ze zylonu funguje. Na helmu vystřelila kovový pás při rychlosti 250 km/h. U helmy bez zylonu pás prošel skrz helmu. V případě helmy se zvýšenou ochranou ze zylonu se od helmy odrazil.

Další článek: Jsme nejpřipravenější za sedm let, hlásí Marko. Honda je na úrovni Mercedesu

10:36 | Podle Auto Hebdo u Renaultu končí šéf motorářů Rémi Taffin. U týmu pracuje 22 let.
18:53 | Dan Ticktum už není vývojovým jezdcem Williamsu. Tým s ním ukončil spolupráci.
3. srpna | Ferrari oznámilo, že prohlídka vozu Charlese Leclera, do kterého narazil Lance Stroll, ukázala, že jeho motor je natolik vážně poškozen, že ho nebude možné opravit. Leclerca tak čekají penalizace.
3. srpna | Mladíci testují. Theo Pourchaire se ve středu sveze s vozem Alfy Romeo z roku 2018 v Maďarsku. Na trati nebude sám, probíhají tam testy 18palcových pneumatik. Oscar Piastri jezdí v Monze s vozem Renaultu ze stejného roku.