FIA je připravena prodloužit smlouvu s Pirelli

Pokud týmy i Bernie Ecclestone budou chtít pokračovat s Pirelli, FIA je připravena prodloužit s ním kontrakt bez výběrového řízení. Jean Todt už jednal s Ecclestonem a plánuje se sejít s předsedou Pirelli.
FIA je připravena prodloužit smlouvu s Pirelli

Mezinárodní automobilová federace je prý připravena uzavřít s Pirelli nový kontrakt na dodávání pneumatik pro monoposty formule 1, pokud s tím budou souhlasit všechny týmy i šéf F1 Bernie Ecclestone. Italský výrobce, kterému na konci letošní sezony končí tříletý kontrakt s FIA, už má smlouvy se všemi týmy. Prezident FIA Jean Todt v sobotu oznámil, že nevidí problém v tom, aby spolupráce dál pokračovala.

Přestože o návrat do F1 projevil zájem Michelin, který královnu motorsportu opustil na konci sezony 2006 a dosud odmítal být monopolním dodavatelem, Todt neplánuje vypisovat výběrové řízení.

"Uvidíme, ale pokud všichni řeknou, že jsou spokojeni, jaký by byl důvod zahajovat výběrové řízení? Dokážu zdůvodnit, proč tendr nevypisujeme. Všichni mají zájem o Pirelli. Ale kdybych měl pět týmů, které by je chtěly, a ostatní týmy by žádaly někoho jiného, potom bychom rozhodně potřebovali výběrové řízení," uvedl Todt pro britský Autosport. "Kdybych jednoznačně směřoval k tendru, víte, co by lidé říkali? 'Je proti Pirelli, tak vypisuje tendr, aby zkusil získat Michelin.'"

Z toho má jistě radost i sportovní ředitel Pirelli Paul Hembery, podle kterého by bylo směšné vypisovat v září výběrové řízení na příští sezonu. Todt už prý v Monze jednal o pneumatikách s Ecclestonem a ráno před závodem se chystá mluvit také s předsedou a výkonným ředitelem Pirelli Markem Tronechettim Proverou.

Prezident FIA dálé odmítl, že by prosazoval Michelin kvůli své francouzské národnosti. "Četl jsem, že chci Michelin, protože jsem Francouz, ale nikdy jsem nečetl, že i když jsem Francouz, byli jsme jediný z top týmů, který zůstal u Bridgestonu, když přišel Michelin (do F1)," zavzpomínal na své působení na postu sportovního ředitele týmu Ferrari. "A to jsem byl pořád Francouz, má národnost se nezměnila."

"Vím přesně, co musíme podniknout, ale momentálně nás čekají diskuse s týmy a držiteli komerčních práv. Vím, že Michelin projevil zájem, ale uděláme věci, které jsou potřeba. Nebudu dělat něco, v čem nedosáhneme konsensu," dodal.

Další článek: Montezemolo: O jezdeckém složení rozhodneme v příštích dnech

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.