FIA: FOTA chce nejdřív podpis nové Concordské dohody

Proto nejsou její týmy zapsané do šampionátu 2010.
Nekonečná sága sporů mezi Mezinárodní automobilovou federací a Asociací týmů formule 1 má své pokračování. FIA popsala včerejší jednání o nových pravidlech ze svého pohledu s tím, že týmy FOTA nejsou zapsané do šampionátu 2010 proto, že ještě nedošlo k podpisu nové Concordské dohody.

"FIA měla vždy za to, že týmy FOTA chtějí mít podepsanou novou Concordskou dohodu předtím, než se přihlásí do šampionátu 2010. Jakmile se přihlásí, nebudou už moci vyhrožovat založením konkurenční závodní série z důvodu výše uvedených smluvních závazků," uvedla FIA ve svém prohlášení.

´Výše uvedenými smluvními závazky´ má FIA na mysli povinnosti vyplývající ze smluv, které s ní týmy podepisují při vstupu do formule 1. FIA upozornila, že podle nich a podle Mezinárodního sportovního kodexu podléhají změny v pravidlech jednomyslnému souhlasu všech týmů zapsaných do šampionátu.

Federace ve svém prohlášení klade důraz na tento schvalovací proces, protože Světová rada svými rozhodnutími nemůže pravidla jen tak měnit. "Představte si ten rozruch, kdyby po zápisu týmů FOTA Světová rada následně změnila pravidla, aniž by se jich na to zeptala," uvedla FIA.

Dnešní a včerejší prohlášení obou stran se ale úplně nepotkávají. Zatímco FOTA tvrdí, že jí ze židlí doslova zvednulo upozornění Charlieho Whitinga, že její týmy nejsou zapsané do příštího ročníku, a tudíž nemají hlasovací právo k novým pravidlům, FIA své dnešní vysvětlení staví na tom, že FOTA předem věděla, že se změnami pravidel musí souhlasit všech pět týmů mimo FOTA, tedy Williams, Force India, USF1, Manor GP a Campos Racing. Zdá se, že se v tuto chvíli každá strana hádá o něčem jiném.

FIA dále vysvětlila, že přesto pozvala všech 13 týmů najednou, aby se dohodly na změnách pravidel. Ve středu dopoledne bylo dosaženo určitého pokroku, který vyústil ve schválení jistých změn, ale odpoledne FOTA z jednání odešla právě kvůli informaci, že její týmy nejsou do šampionátu 2010 zapsané.

FIA tvrdí, že je nová pravidla nutné uzavřít předtím, než dojde k podpisu nové Concordské dohody, protože ta se ně bude odkazovat. Zdá se, že vznikl začarovaný kruh. Týmy FOTA mají být zapsané do šampionátu až po podpisu Concordské dohody, která se odkazuje na pravidla, o kterých týmy nemůžou hlasovat, dokud nebudou zapsané do šampionátu. Potřebné změny v tuto chvíli může tedy odhlasovat jen pět týmů mimo FOTA.

K samotné Concordské dohodě FIA uvádí, že FOTA údajně původně chtěla prodloužit verzi z roku 1998 s menšími změnami, zatímco později od ní FIA obdržela k podpisu 350 stran zcela nové smlouvy. Tu na konci června právníci FIA studovali, ale o několik dní později prý obdrželi další verzi.

FIA poslední verzi studuje a tvrdí, že včera došlo k pokroku v jednání. Nová Concordská dohoda by proto měla být připravena k podpisu během několika málo dní.
Další článek: Red Bull letos uspěl, i když nemá zdroje jako Ferrari nebo Brawn

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.