FIA financuje Todtovi kampaň, tvrdí Vatanen

Mosley zřejmě neponechává svého kandidáta napospas náhodě.
Klepněte pro větší obrázekAri Vatanen se opřel do svého soupeře v boji o křeslo prezidenta FIA Jeana Todta. FIA podle něj Todtovi poskytuje protekci.

„Jean létá se svou přítelkyní soukromým letadlem na náklady Nadace FIA po světě a výkonný ředitel nadace David Ward mu to ještě organizuje. Jednou je v Asii, jednou v Kanadě, pak zase v Buenos Aires. FIA v podstatě podporuje a financuje kampaň,“ řekl Vatanen.

Bývalému europoslanci se nezdá ani to, že se současný prezident Max Mosley veřejně přiklonil na stranu jednoho z kandidátů – tu Todtovu. Francouz při oznámení své kandidatury slíbil, že naváže na Mosleyho linii.

„I když je Jean Todt můj dobrý přítel, musím říct, že FIA není království, kde král předává svou moc následovníkovi. Je to špatně, když Jeana prezentují jako ‚královského syna‘,“ podotkl Fin.

Nového prezidenta si zvolí členové FIA v říjnu. Do té doby musí Vatanen objet co největší kus světa. „Zrovna jsem se vrátil ze Španělska, oba tamní kluby stojí při mně. Podporuje mě také (německý) ADAC, největší autoklub na světě, a prezident (amerického) AAA Bob Dalbernet,“ vyjmenoval. „Věrohodný kandidát ale za sebou potřebuje i Asii a Afriku. Protože když lidé vidí, že se blíží dlouho očekávaná změna, chtějí přispět,“ dodal.

Ve volbách se pravděpodobně střetnou dva světy. Jedni budou chtít, aby se FIA stala přístupnější a skoncovala s autoritativním stylem jednání, a druzí ve strachu z vlivu automobilek budou pro to, aby věci pokračovaly tak jako za Mosleyho.

Když se tyto dva proudy střetly naposledy vloni v červnu při hlasování o důvěře vůči prezidentovi, reformisté prohráli na celé čáře, přestože v jejich řadách byly nejvýznamnější kluby světa.

Vatanen se vymezuje jasně: „Zdůrazňuji ještě jednou: nejsem tu, abych si poléčil ego.“ Odmítá však, že by byl jen nastrčenou postavičkou automobilek. „Rozhodně nejsem žádná loutka FOTA, ani ji nezastupuji. Mám ale pochopení pro jejich podnikání,“ poznamenal.

„Co se týče bezpečnostních předpisů, crash testů či čehokoliv jiného, musí FIA zůstat naprosto nezávislá. Můžeme o tom diskutovat, ale musíme si zachovat nezávislost. Pokud jde o obchodní stránku, nezajistíme-li výrobcům rozumné a atraktivní podmínky, půjdou jinam,“ řekl Vatanen.
Sledujte F1Sport.cz na Facebooku Další článek
9:23 | Charles Leclerc dnes slaví dvacetiny.
14. října | Lando Norris získal titul v F3. Příští rok by se mohl stát rezervním jezdcem McLarenu.
12. října | Hartley místo Gaslyho? Poslední Novozélanďan v F1 byl v roce 1984 Mike Thackwell.
12. října | IndyCar by příští rok mohla zavítat do Mexika.
11. října | Kubica dnes testoval Williams na okruhu v Silverstonu.

GP USA 2017

Pátek 20. října 2017
1. trénink 17.00–18.30
2. trénink 21.00–22.30
Sobota 21. října 2017
3. trénink 18.00–19.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 22. října 2017
Závod 21.00

Nejčtenější články

Přítelkyně a manželky současných jezdců formule 1

Přítelkyně a manželky současných jez…

Kdo čeká v zákulisí nebo doma na jezdce formule 1? Podívejte se na manželky a přítelkyně současných jezdců.

12.  10.  2017 | | 53 N/A
Mercedes loni hrozil svým jezdcům vyhazovem

Mercedes loni hrozil svým jezdcům vy…

Nevýkonný ředitel Mercedesu Niki Lauda prozradil, že tým v loňském roce po vzájemné kolizi v prvním kole Velké ceny Španělska pohrozil svým jezdcům Lewisi Hamiltonovi a Niku Rosbergovi vyhazovem, pokud se bude podobný incident opakovat.

15.  10.  2017 | | 22 N/A
Kdo nahradí Gaslyho v USA? Rodí se překvapivé jméno

Kdo nahradí Gaslyho v USA? Rodí se p…

Pierre Gasly by zatím podle nepotvrzených informací měl v USA chybět a pojede v Japonsku poslední dva závody super formule, ve které bojuje o titul.

12.  10.  2017 | | 27 N/A
Problémy Ferrari má řešit expertka na kovy

Problémy Ferrari má řešit expertka n…

Ferrari najalo expertku na kovy a chemikálie, která má pomoci oddělení kontroly kvality.

11.  10.  2017 | | 26 N/A
Štiplavý vzkaz do Wokingu: Jsme už blízko Renaultu, chlubí se Honda

Štiplavý vzkaz do Wokingu: Jsme už b…

Odchází McLaren od Hondy zbytečně? V Japonsku si to tak trochu nepřímo myslí. Podle Hasegawy jsou totiž už blízko Renaultu.

11.  10.  2017 | | 82 N/A