FIA financuje Todtovi kampaň, tvrdí Vatanen

Mosley zřejmě neponechává svého kandidáta napospas náhodě.
Klepněte pro větší obrázekAri Vatanen se opřel do svého soupeře v boji o křeslo prezidenta FIA Jeana Todta. FIA podle něj Todtovi poskytuje protekci.

„Jean létá se svou přítelkyní soukromým letadlem na náklady Nadace FIA po světě a výkonný ředitel nadace David Ward mu to ještě organizuje. Jednou je v Asii, jednou v Kanadě, pak zase v Buenos Aires. FIA v podstatě podporuje a financuje kampaň,“ řekl Vatanen.

Bývalému europoslanci se nezdá ani to, že se současný prezident Max Mosley veřejně přiklonil na stranu jednoho z kandidátů – tu Todtovu. Francouz při oznámení své kandidatury slíbil, že naváže na Mosleyho linii.

„I když je Jean Todt můj dobrý přítel, musím říct, že FIA není království, kde král předává svou moc následovníkovi. Je to špatně, když Jeana prezentují jako ‚královského syna‘,“ podotkl Fin.

Nového prezidenta si zvolí členové FIA v říjnu. Do té doby musí Vatanen objet co největší kus světa. „Zrovna jsem se vrátil ze Španělska, oba tamní kluby stojí při mně. Podporuje mě také (německý) ADAC, největší autoklub na světě, a prezident (amerického) AAA Bob Dalbernet,“ vyjmenoval. „Věrohodný kandidát ale za sebou potřebuje i Asii a Afriku. Protože když lidé vidí, že se blíží dlouho očekávaná změna, chtějí přispět,“ dodal.

Ve volbách se pravděpodobně střetnou dva světy. Jedni budou chtít, aby se FIA stala přístupnější a skoncovala s autoritativním stylem jednání, a druzí ve strachu z vlivu automobilek budou pro to, aby věci pokračovaly tak jako za Mosleyho.

Když se tyto dva proudy střetly naposledy vloni v červnu při hlasování o důvěře vůči prezidentovi, reformisté prohráli na celé čáře, přestože v jejich řadách byly nejvýznamnější kluby světa.

Vatanen se vymezuje jasně: „Zdůrazňuji ještě jednou: nejsem tu, abych si poléčil ego.“ Odmítá však, že by byl jen nastrčenou postavičkou automobilek. „Rozhodně nejsem žádná loutka FOTA, ani ji nezastupuji. Mám ale pochopení pro jejich podnikání,“ poznamenal.

„Co se týče bezpečnostních předpisů, crash testů či čehokoliv jiného, musí FIA zůstat naprosto nezávislá. Můžeme o tom diskutovat, ale musíme si zachovat nezávislost. Pokud jde o obchodní stránku, nezajistíme-li výrobcům rozumné a atraktivní podmínky, půjdou jinam,“ řekl Vatanen.
Sledujte F1Sport.cz na Facebooku Další článek
15:33 | Testy F2: Hoši z týmu Charouz: Delétraz druhý, Fuoco pátý. odkaz
19. března | McLaren věří, že všechny své problémy z testů vyřešil.
16. března | V sobotu v Baku před místní grand prix vystoupí Christina Aguilera
15. března | DHL bude i nadále partnerem F1.
14. března | Williams přiznal, že má problémy na vjezdu do zatáček a se stabilitou auta.

GP Austrálie 2018

Pátek 23. března 2018
1. trénink 02.00–03.30
2. trénink 06.00–07.30
Sobota 24. března 2018
3. trénink 04.00–05.00
Kvalifikace 07.00–08.00
Neděle 25. března 2018
Závod 07.10