FIA financuje Todtovi kampaň, tvrdí Vatanen

Mosley zřejmě neponechává svého kandidáta napospas náhodě.
FIA financuje Todtovi kampaň, tvrdí Vatanen
Klepněte pro větší obrázekAri Vatanen se opřel do svého soupeře v boji o křeslo prezidenta FIA Jeana Todta. FIA podle něj Todtovi poskytuje protekci.

„Jean létá se svou přítelkyní soukromým letadlem na náklady Nadace FIA po světě a výkonný ředitel nadace David Ward mu to ještě organizuje. Jednou je v Asii, jednou v Kanadě, pak zase v Buenos Aires. FIA v podstatě podporuje a financuje kampaň,“ řekl Vatanen.

Bývalému europoslanci se nezdá ani to, že se současný prezident Max Mosley veřejně přiklonil na stranu jednoho z kandidátů – tu Todtovu. Francouz při oznámení své kandidatury slíbil, že naváže na Mosleyho linii.

„I když je Jean Todt můj dobrý přítel, musím říct, že FIA není království, kde král předává svou moc následovníkovi. Je to špatně, když Jeana prezentují jako ‚královského syna‘,“ podotkl Fin.

Nového prezidenta si zvolí členové FIA v říjnu. Do té doby musí Vatanen objet co největší kus světa. „Zrovna jsem se vrátil ze Španělska, oba tamní kluby stojí při mně. Podporuje mě také (německý) ADAC, největší autoklub na světě, a prezident (amerického) AAA Bob Dalbernet,“ vyjmenoval. „Věrohodný kandidát ale za sebou potřebuje i Asii a Afriku. Protože když lidé vidí, že se blíží dlouho očekávaná změna, chtějí přispět,“ dodal.

Ve volbách se pravděpodobně střetnou dva světy. Jedni budou chtít, aby se FIA stala přístupnější a skoncovala s autoritativním stylem jednání, a druzí ve strachu z vlivu automobilek budou pro to, aby věci pokračovaly tak jako za Mosleyho.

Když se tyto dva proudy střetly naposledy vloni v červnu při hlasování o důvěře vůči prezidentovi, reformisté prohráli na celé čáře, přestože v jejich řadách byly nejvýznamnější kluby světa.

Vatanen se vymezuje jasně: „Zdůrazňuji ještě jednou: nejsem tu, abych si poléčil ego.“ Odmítá však, že by byl jen nastrčenou postavičkou automobilek. „Rozhodně nejsem žádná loutka FOTA, ani ji nezastupuji. Mám ale pochopení pro jejich podnikání,“ poznamenal.

„Co se týče bezpečnostních předpisů, crash testů či čehokoliv jiného, musí FIA zůstat naprosto nezávislá. Můžeme o tom diskutovat, ale musíme si zachovat nezávislost. Pokud jde o obchodní stránku, nezajistíme-li výrobcům rozumné a atraktivní podmínky, půjdou jinam,“ řekl Vatanen.
Sledujte F1Sport.cz na Facebooku Další článek
9:21 | Ve věku 92 let zemřel Don Nichols, zakladatel týmu Shadow (v F1 mezi léty 1973 a 1980)
20. srpna | Pierre Gasly vyhrál první závod v japonské super formuli.
19. srpna | Nico Hülkenberg dnes slaví třicetiny.

GP Belgie 2017

Pátek 25. srpna 2017
1. trénink 10.00–11.30
2. trénink 14.00–15.30
Sobota 26. srpna 2017
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. srpna 2017
Závod 14.00

Nejčtenější články

Räikkönen má v hlavě GPS a Alonsa lze zvládnout, říká Boullier

Räikkönen má v hlavě GPS a Alonsa lz…

Eric Boullier promluvil o jezdcích, se kterými během svého působení v F1 spolupracoval.

17.  8.  2017 | | 94 N/A
Technika v Rakousku, Británii a Maďarsku

Technika v Rakousku, Británii a Maďa…

Spalování oleje, předehřívání hydraulického zavěšení kol, ale také novinky, které v posledních třech závodech před letní přestávkou představily jednotlivé týmy.

21.  8.  2017 | | 49 N/A
Räikkönen oficiálně prodloužil s Ferrari

Räikkönen oficiálně prodloužil s Fer…

Kimi Räikkönen oficiálně prodloužil smlouvu s Ferrari o jeden rok.

včera | | 154 N/A
Wolff je překvapen vztahem Hamiltona s Bottasem

Wolff je překvapen vztahem Hamiltona…

Šéf týmu Mercedes Toto Wolff podle svých slov nečekal, že spolu budou Lewis Hamilton a Valtteri Bottas spolupracovat tak dobře, jak spolupracují.

20.  8.  2017 | | 47 N/A
Třetí sezóna s Hondou: Alonso už byl na startu odsunut o 2,6 km

Třetí sezóna s Hondou: Alonso už byl…

Pohonné jednotky Honda mají nižší výkon v porovnání s konkurencí ale také nižší spolehlivost, což přináší nejen odstoupení ze závodů, problémy v trénincích ale především penalizace.

18.  8.  2017 | | 43 N/A