FIA definitivně uzavřela Hamiltonův vtip z Monaka, trest neudělí

Prezident FIA Jean Todt se rozhodl neotevřít proces s Lewisem Hamiltonem za jeho komentáře z Monaka o udělování trestů kvůli barvě pleti.
FIA definitivně uzavřela Hamiltonův vtip z Monaka, trest neudělí

Hamilton byl za kolize s Massou a Maldonadem v monackém závodě potrestán, což nesl velmi špatně. Když vystoupil z vozu, označil chování těchto svých soupeřů za absurdní, a na otázku, proč je tak často trestán, odpověděl, že možná proto, že je černoch.

Rychle si ale uvědomil, že své vyjádření přehnal, a tak se začal omlouvat. Nejdříve navštívil stewardy, pak se omluvil veřejnosti, Massovi a Maldonadovi, a nakonec přímo prezidentovi Mezinárodní automobilové federace.

Za falešné obvinění z rasismu mohl dostat trest. FIA mohla aplikovat článek 151c Mezinárodního sportovního kodexu a konstatovat, že Hamilton poškodil pověst formule 1. Jean Todt ale aféru uzavřel.

"Lewis napsal mně a já jemu," řekl francouzský prezident FIA pro Telegraph. "Nikde jsem to nešířil. Je to mezi ním a FIA. Mohl jsem požádat náš soudní dvůr, aby ten problém začal řešit. Případ jsme ale oficiálně neotevřeli. Byl se omluvit stewardům. Byl u nich se svým otcem."

"Možná by bývalo bylo lepší postavit ho před soud. Dát mu zákaz startovat na šest závodů. Ale on mi napsal, já napsal jemu a ta věc je uzavřená."

Hamilton vysvětlil, že byl v Monaku pod velký tlakem, proto neudržel emoce pod kontrolou. Narážku na rasismus označil za hloupý vtip.

"Snažím se udržet harmonii mezi všemi," vysvětloval své rozhodnutí Todt. "Snažím se vyhýbat kontroverzím. Ten dopis jsem mohl pustit na veřejnost, ale je to mezi ním a FIA." Francouz také prozradil, že zpočátku stál zcela stranou. "Moje kancelář (v Monaku) byla hned vedle stewardů. Vždy, když jsem za nimi přišel, jsem se zdržel všech komentářů. To, co řekl Lewis, bylo pro mě nepřijatelné, ale nechtěl jsem přehnat svoji reakci."

Další článek: V závodech jsme rychlejší než Red Bull, říká McLaren

12:46 | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
11:48 | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).
17. září | Vůz Alfy Romeo z roku 2018 se přesouvá. Nyní je k vidění v Brně u čerpací stanice Benzina Bystrcká 1276/36b. Bude tam do 23. září. Pak zamíří do Ostravy.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00