FIA definitivně uzavřela Hamiltonův vtip z Monaka, trest neudělí

Prezident FIA Jean Todt se rozhodl neotevřít proces s Lewisem Hamiltonem za jeho komentáře z Monaka o udělování trestů kvůli barvě pleti.
FIA definitivně uzavřela Hamiltonův vtip z Monaka, trest neudělí

Hamilton byl za kolize s Massou a Maldonadem v monackém závodě potrestán, což nesl velmi špatně. Když vystoupil z vozu, označil chování těchto svých soupeřů za absurdní, a na otázku, proč je tak často trestán, odpověděl, že možná proto, že je černoch.

Rychle si ale uvědomil, že své vyjádření přehnal, a tak se začal omlouvat. Nejdříve navštívil stewardy, pak se omluvil veřejnosti, Massovi a Maldonadovi, a nakonec přímo prezidentovi Mezinárodní automobilové federace.

Za falešné obvinění z rasismu mohl dostat trest. FIA mohla aplikovat článek 151c Mezinárodního sportovního kodexu a konstatovat, že Hamilton poškodil pověst formule 1. Jean Todt ale aféru uzavřel.

"Lewis napsal mně a já jemu," řekl francouzský prezident FIA pro Telegraph. "Nikde jsem to nešířil. Je to mezi ním a FIA. Mohl jsem požádat náš soudní dvůr, aby ten problém začal řešit. Případ jsme ale oficiálně neotevřeli. Byl se omluvit stewardům. Byl u nich se svým otcem."

"Možná by bývalo bylo lepší postavit ho před soud. Dát mu zákaz startovat na šest závodů. Ale on mi napsal, já napsal jemu a ta věc je uzavřená."

Hamilton vysvětlil, že byl v Monaku pod velký tlakem, proto neudržel emoce pod kontrolou. Narážku na rasismus označil za hloupý vtip.

"Snažím se udržet harmonii mezi všemi," vysvětloval své rozhodnutí Todt. "Snažím se vyhýbat kontroverzím. Ten dopis jsem mohl pustit na veřejnost, ale je to mezi ním a FIA." Francouz také prozradil, že zpočátku stál zcela stranou. "Moje kancelář (v Monaku) byla hned vedle stewardů. Vždy, když jsem za nimi přišel, jsem se zdržel všech komentářů. To, co řekl Lewis, bylo pro mě nepřijatelné, ale nechtěl jsem přehnat svoji reakci."

Další článek: V závodech jsme rychlejší než Red Bull, říká McLaren

16:34 | Smazané časy v kvalifikaci. Devátá zatáčka (6krát): Gio, Per, Msc, Gas, Nor, Str. Patnáctá zatáčka (4krát): Lat, Gas, Vet, Str.
13:18 | Déšť, který neměl přijít, přišel. #Imola
13:03 | Cunoda zaplatí 300 euro. Nikoliv za ostřejší jazyk v týmovém rádiu, ale za překročení rychlosti v boxech o 2,4 km/h.
12:55 | V posledním tréninku bylo smazáno 18 časů v deváté a 3 časy v patnácté zatáčce.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod 15.00