FIA couvla. Reakční doby u zastávek v boxech nebudou

FIA nedávno vydala technickou směrnici, kterou chtěla zpomalit zastávky v boxech. Nyní ale vydala upravenou verzi směrnice.
Foto: Getty Images / Mark Thompson
FIA couvla. Reakční doby u zastávek v boxech nebudou | Foto: Getty Images / Mark Thompson

FIA chtěla od Maďarska zavést povinné reakční doby během zastávek v boxech.

V technické směrnici TD22A bylo uvedeno, že od závodu v Budapešti musí mít postupy týmů při zastávkách v boxech zabudovanou toleranci, která umožňuje lidskou reakci při signalizaci.

Mělo jít o 0,15 sekundy od zjištění, že jsou matice kol utaženy, do pokynu mechanikovi se zvedákem, aby vůz spustil, a 0,2 sekundy od spuštění zvedáku do okamžiku, kdy jezdec obdrží pokyn k opuštění stání.

Podle RaceFans však došlo po stížnostech týmů k úpravě. Revidovaná směrnice TD022B zmírňuje některé sporné oblasti omezení. Platit začne od Belgie. 

Upravená verze směrnice stanovuje, že pokud týmy používají senzory pro detekci upevnění kola, musí být systém schopen zabránit pokračování zastávky v boxech, pokud není matice kola dotažena. Rozhodnutí o pokračování zastávky v boxech musí učinit obsluha kola.

Stejně tak musí řídící systém zabránit tomu, aby obsluha signalizovala, že kolo bylo dotaženo před dokončením úkonu. Pokud je dán jakýkoli předčasný signál stisknutím tlačítka, musí obsluha tlačítko uvolnit a znovu stisknout až po utažení matice.

Směrnice se rovněž zabývá okamžikem, kdy je vůz spuštěn ze zvedáků a vypuštěn z boxového stání. Toleranci 0,2 s už v pokynech nenajdeme. FIA nyní týmům sdělila, že zatímco okamžité spuštění by nebylo považováno za bezpečné, typická prodleva alespoň 0,1 s by byla přípustná.

Týmy, které nepoužívají snímače upevnění kol, musí být schopny prokázat, že mechanici mohou zkontrolovat, zda bylo kolo dotaženo před vyjetím vozu z boxů. To lze provést pomocí vizuální indikace.

Váš názor Další článek: Jedním z jezdců na dlouhém seznamu Williamsu pro příští rok je i Hülkenberg
17:51 | Nejen týmy a jezdci. Na Franka Williamse bude vzpomínat i F1. V neděli v 17:20 minutou ticha, v 18:00 se pak po okruhu projede vůz FW07. Start závodu je v 18:30.
12:59 | Logan Sargean v tréninku F2 jako první pokřtil zdi v Džiddě. Jezdec ok, červené vlajky.
2. prosince | V Saúdské Arábii bude v roli safety caru a medical caru opět Aston Martin. Tentokrát však nebude mít britskou závodní zelenou ale světlejší odstín inspirovaný vlajkou Saúdské Arábie.
2. prosince | Šéf Williamsu Jost Capito měl pozitivní test na covid-19 a víkendu v Saúdské Arábii se tak nezúčastní.

GP Saúdské Arábie 2021

Pátek 3. prosince 2021
1. trénink Hamilton
2. trénink Hamilton
Sobota 4. prosince 2021
3. trénink 15.00–16.00
Kvalifikace 18.00–19.00
Neděle 5. prosince 2021
Závod 18.30