FIA chce už v Bahrajnu upravit startovní světla. Někteří jezdci je v Melbourne neviděli

FIA chce už od Bahrajnu upravit startovní světla. Někteří jezdci je v Melbourne špatně viděli.
FIA chce už v Bahrajnu upravit startovní světla. Někteří jezdci je v Melbourne neviděli

Robert Kubica a Pierre Gasly si po Velké ceně Austrálie stěžovali, že špatně viděli startovní světla. 

„Když jsem zastavil na roštu, neviděl jsem světla,“ řekl Kubica. „Zadní křídlo McLarenu (Carlose Sainze) je blokovalo, takže jsem viděl první blok, ale ne zbytek.“ 

„S novými většími zadními křídly jsem neviděl světla na startovním roštu,“ řekl Gasly. „Musel jsem reagovat na vozy okolo a ztratil jsem pár míst.“

Pokud jezdec nevidí startovní světla, je to samozřejmě velké znevýhodnění a také je to pořádně nebezpečné. Příčinou jsou větší a vyšší zadní křídla.

Klepněte pro větší obrázek
Letošní (vlevo) a loňská (vpravo) zadní křídla. Více informací k tématu najdete v článku Podrobně o změnách technických pravidel v sezoně 2019

FIA zatím neví, jaké úpravy provede. Jednou z nejpravděpodobnějších možností je přidání další sady světel, která bude umístěna tak, aby byla dobře viditelná pro jezdce vzadu. Kubica startoval poslední, Gasly ze 17. místa.

Podobná světla už ve F1 byla. V roce 2017 byla po změně zadních křídel odstraněna, protože už nebyla potřeba. Vloni se naopak objevila další světla na levé části startovního roštu a trochu níže – pro případ, že některý z jezdců neuvidí „hlavní“ světla kvůli svatozáři. 

Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Další článek: Hotely, pláže, mrakodrapy: Formule E se stěhuje do „čínského Miami“

9. srpna | Leonardo da Vinci Jára da Cimrman Antonio Felix da Costa Ten posledně jmenovaný se stal šampiónem formule E.
9. srpna | Mattia Binotto nesouhlasí s Vettelem, že by byla strategie špatná. Podle Binotta ovlivnily Vettelův závod hodiny po startu.
9. srpna | Zajímavé: Racing Point musí před sportovní komisaře. Podle technického delegáta FIA jsou brzdové kanálky stejné jako ty v předešlých závodech a porušují sportovní pravidla.

GP Španělska 2020

Pátek 14. srpna 2020
1. trénink 11.00–12.30
2. trénink 15.00–16.30
Sobota 15. srpna 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 16. srpna 2020
Závod 15.10