FIA chce měřit tlak pneumatik online

Mezinárodní automobilová federace chce od příštího roku monitorovat tlak pneumatik online v průběhu celého víkendu.
FIA chce měřit tlak pneumatik online

Určitě si pamatujete na dvě aféry, které se odehrály v Belgii a v Itálii. Ve Spa došlo ke dvěma defektům pneumatik na vozech Rosberga a Vettela. Pirelli poté zpřísnilo hranice minimálních tlaků v pneumatikách.

V Monze ale byli oba jezdci Mercedesu vyšetřování s podezřením, že tato nařízení jejich mechanici nedodrželi. Jak se později ukázalo, jednalo se o chybu při měření. Muselo být upřesněno, kdy se bude tlak vlastně měřit, protože se jedná o veličinu, která se mění spolu s měnící se teplotou pneumatiky.

Pirelli a FIA uveřejnili nový postup měření tlaku

Pirelli a FIA uveřejnili nový postup měření tlaku

S tím se ale FIA nechce smířit. Pro týmy zde existuje prostor, jak by mohli nařízení obcházet v honbě za lepším výkonem. Přestože se zatím žádné podezření neobjevilo, FIA to chce řešit zavedením systému, který by tlak pneumatik měřil neustále – v průběhu celého závodu apod.

Podle Motorsport.com má být řešení testováno už na konci této sezóny a plně nasazeno příští rok. Pirelli s krokem FIA souhlasí.

„Myslím, že je to obrovská iniciativa,“ řekl Paul Hembery. „Je to něco, pro co bychom měli najít řešení napříč mnoha kategoriemi motorsportu.“

Foto: Getty Images / Lars Baron

Diskuze (3) Další článek: Nasadí Red Bull v Austinu vylepšený motor?
10:04 | V paddocku je i modelka Winnie Harlow, která v roce 2018 odmávala Velkou cenu Kanady o kolo dříve. Sice za to nemohla, ale i tak bychom ji asi raději drželi od cílové rovinky dál...
1:59 | Prasklina na zadním křídle se nakonec objevila jen u Verstappena. Red Bull zatím neví, co bylo příčinou.
20:20 | Fernando Alonso se připojí k Vettelovi a Russellovi a nasadí větší počet nových komponent – start z konce pole.
22. října | Toto Wolff přiznal, že Mercedes má problémy se spolehlivostí, kterou stále úplně nepochopil. Bottas nasadil šestý motor.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Pérez
Sobota 23. října 2021
3. trénink Pérez
Kvalifikace Verstappen
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00