FIA chce měřit tlak pneumatik online

Mezinárodní automobilová federace chce od příštího roku monitorovat tlak pneumatik online v průběhu celého víkendu.
FIA chce měřit tlak pneumatik online

Určitě si pamatujete na dvě aféry, které se odehrály v Belgii a v Itálii. Ve Spa došlo ke dvěma defektům pneumatik na vozech Rosberga a Vettela. Pirelli poté zpřísnilo hranice minimálních tlaků v pneumatikách.

V Monze ale byli oba jezdci Mercedesu vyšetřování s podezřením, že tato nařízení jejich mechanici nedodrželi. Jak se později ukázalo, jednalo se o chybu při měření. Muselo být upřesněno, kdy se bude tlak vlastně měřit, protože se jedná o veličinu, která se mění spolu s měnící se teplotou pneumatiky.

Pirelli a FIA uveřejnili nový postup měření tlaku

Pirelli a FIA uveřejnili nový postup měření tlaku

S tím se ale FIA nechce smířit. Pro týmy zde existuje prostor, jak by mohli nařízení obcházet v honbě za lepším výkonem. Přestože se zatím žádné podezření neobjevilo, FIA to chce řešit zavedením systému, který by tlak pneumatik měřil neustále – v průběhu celého závodu apod.

Podle Motorsport.com má být řešení testováno už na konci této sezóny a plně nasazeno příští rok. Pirelli s krokem FIA souhlasí.

„Myslím, že je to obrovská iniciativa,“ řekl Paul Hembery. „Je to něco, pro co bychom měli najít řešení napříč mnoha kategoriemi motorsportu.“

Foto: Getty Images / Lars Baron

Další článek: Nasadí Red Bull v Austinu vylepšený motor?

13:33 | Jak okomentovali kolizi mezi Hamiltonem a Verstappenem komentátoři napříč světem: odkaz
13:12 | Roman Staněk vyhrál druhý závod víkendu Euroformule Open v Imole.
23. července | Jezdci Ferrari opět testovali ve Fioranu s vozem SF71H. Důvod není znám, ale může to souviset s kalibrací nového simulátoru, která právě probíhá...

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 31. července 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 1. srpna 2021
Závod 15.00