FIA chce jednat o změnách pravidel pro přerušení závodu a safety car

Letošní sezóna inspirovala Mezinárodní automobilovou federaci k několika změnám a další by měly přijít. Nedostatky pravidel ukázaly zejména přerušené závody v Monaku a Kanadě.
FIA chce jednat o změnách pravidel pro přerušení závodu a safety car

K pozastavení závodu nedochází každý rok, ale letos ho formule 1 zažila už dvakrát. A v obou případech se objevily názory, že by bylo vhodné uvažovat o změnách pravidel.

"Myslím, že jsme se z přerušení závodu letos naučili dvě věci," potvrdil technický delegát FIA Charlie Whiting. "Jedna z nich je, že potřebujeme projednat s týmy, zda by měly být během přerušení povoleny práce na voze a přezouvání."

"A také, i když bych si to býval nikdy nemyslel, bychom asi měli uvažovat o stanovení maximální délky trvání (přerušeného) závodu. Probereme to s týmy."

Závod v Kanadě totiž trval s počasím vynucenou přestávkou déle než čtyři hodiny, což některým divákům přišlo neúnosné. Přineslo to také komplikace televizním stanicím.

Další oblastí, na kterou se chce FIA zaměřit, jsou výjezdy safety caru. Má v plánu změnit pravidla tak, aby se monoposty mohly seřadit za zpomalovacím vozem podle aktuálního pořadí, jako tomu bylo v minulosti. V současnosti zůstávají mezi spolu bojujícími jezdci vozy o kolo zpět, což ubírá na dramatičnosti restartům.

"Máme to na programu," potvrdil Whiting. "Jak jistě víte, pokusili jsme se o to už v minulosti, ale tenkrát ta procedura byla poněkud komplikovaná. Myslím, že existují jednodušší způsoby, jak to realizovat. Pár jsme jich probrali, ale nedokázali jsme se na ničem shodnout. Souhlasím, že by tam při restartu neměla být auta o kolo zpět, protože ředí startovní pole."

Další článek: Nový difuzor Williams ve Valencii nenasadil, bude ho znovu testovat

20. září | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
20. září | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00