FIA chce další data z nehod, bude měřit i pot jezdců

FIA v Austrálii získala poprvé údaje z kamery, která podrobným způsobem monitoruje průběh nehody. Chce ale více.
FIA chce další data z nehod, bude měřit i pot jezdců

FIA zavedla speciální kameru, která velkou rychlostí 100 snímků za sekundu pořizuje záběry hlavy jezdce. Cílem je získat informace o tom, co se s hlavou jezdce děje během nehody. Údaje pak mohou pomoci zlepšit bezpečnost.

První využití našla kamera hned v Austrálii během velké nehody Fernanda Alonsa.

Podle záběrů pak FIA zjistila, že Alonsova helma měla během nehody dvakrát kontakt s levou části opěrky hlavy. Odpovídá to i dvěma vrcholům přetížení, které změřil akcelerometr v uchu Alonsa.

Laurent Mekies z Global Institute for Motor Sport pro Autosport potvrdil, že FIA bude chtít více dat. Měřit by se měla nově také biometrická data jako srdeční frekvence jezdce, tělesné teplo a dokonce úroveň potu. První podobná měření by mohla být vyzkoušena už letos.

Do budoucna se počítá také s dalšími kamerami.

Foto: Getty Images / Robert Cianflone

Další článek: Existuje prostor pro mnoho strategií, říká před Kanadou Pirelli

17:03 | Tento týden nás čeká: ve středu představení nového vozu Ferrari, v pátek pak v 6:30 prezentace vozu Haasu v boxové uličce v Bahrajnu. Od pátku do neděle pak předsezónní testy.
15:59 | F1 TV Pro nabízí aktuálně slevu 25 %.
5. března | Pandemie ovlivňuje WEC. Po odkladu Le Mans na srpen (aby tam mohli fanoušci) se posouvá start sezóny. Začne 1. května ve Spa, 13. června se pak pojede v Algarve.
5. března | V Baku se pojede bez fanoušků