FIA bude spalování oleje kontrolovat i zastaralými způsoby

Existuje podezření, že některé týmy využívaly spalování oleje pro zvýšení výkonu motoru. Už vloni došlo ke zpřísnění pravidel a letos se v tom pokračuje. FIA řeší, jak bude dodržování pravidel měřit.
FIA bude spalování oleje kontrolovat i zastaralými způsoby

Podle pravidel může vůz spálit maximálně 0,6 l oleje na 100 km. Podle Auto Motor und Sport se do tohoto limitu vlezou Ferrari a Mercedes. Ostatní dva výrobci (Renault, Honda) si dokonce vystačí jen s 0,1 litry.

FIA bide dodržování limitu přísně kontrolovat. Má k dispozici senzor, který ale přesně měří jen při delších vzdálenost. Závod formule 1 se jezdí na přibližně 300 km. Se zahřívacím a dojezdovým kolem je to asi 310 km. Během nich by vůz měl spotřebovat maximálně 1,86 litrů oleje.

Nejlepší fotografie z předsezónních testů 2018

Nejlepší fotografie z předsezónních testů 2018

Problém je ale s měřením v kvalifikaci, kde jezdec odjede jen 60 až 80 km. Spotřeba oleje by se tak měla pohybovat někde mezi 0,36 a 0,48 litru, ale senzor při kratších vzdálenostech neměří tak přesně, takže odchylky mohou být poměrně velké. 

FIA proto přistoupí k poněkud archaickým metodám. Týmy, které budou kontrolovány, budou muset olejové nádrže demontovat, aby je delegáti FIA mohli zvážit v prázdném a plném stavu. 

Zní to sice jednoduše, ale ve skutečnosti to mechanikům vyrobí pořádné vrásky na čele. Vůz obsahuje dvě až tři nádrže, které jsou umístěny na špatně přístupných místech. Pokud bude kontrola trvat příliš dlouho, tak by někteří jezdci nemuseli stihnout vyjet do tréninku včas. 

Vše o spalování oleje a letošních změnách v této oblasti se dočtete ve starším článku:

Technika F1 v roce 2018: omezení spalování oleje

Technika F1 v roce 2018: omezení spalování oleje

Foto: Getty Images / Dan Istitene 

Další článek: V Austrálii na nás čeká i nový grafický balíček. Zde je nástin

10:30 | 24. narozeniny dnes slaví Charles Leclerc.
15. října | Své kalendáře uveřejnily také F2 (celkem 14 víkendů) a F3 (celkem 9 víkendů). Termíny jsme doplnili do článku na webu.
15. října | Dnes zasedá Světová rada motorsportu. Mimo jiné bude schvalovat kalendář F1 pro rok 2022. Pokud to bude jako obvykle, bude zveřejněn pozdě odpoledne / večer.
14. října | Podle Racingnews365 nahradí loga Hondy na overalech jezdců a zadních křídlech vozů Red Bullu pro GP USA značka Acura, což je luxusní divize společnosti Honda.