FIA a FOTA našly možné řešení: ročník 2010 bude přechodný

Nové týmy dostanou úlevy, rozpočtový strop se zvedne.

FOTA a FIA se ve středu v Londýně dohodly na možném kompromisu, kterém je přechodné období roku 2010. V něm bude rozpočtový strop navýšen (odhadem na 100 milionů liber) a budou z něj vyjmuty určité nákladové položky. Noví uchazeči si budou moci oproti původním předpokladům koupit celé šasi od jiného týmu, levně nakoupit i další komponenty a stávající týmy budou sdílet know-how.

Stávající týmy jsou také ochotny se zavázat F1 do roku 2012, což doteď neplatilo pro všechny z nich.

Toto řešení bylo probírano již během Velké ceny Monaka, ale konkrétních závěrů dosaženo nebylo. Velkými odpůrci byly zejména Ferrari a Toyota.

Podle zjištění F1sports se další jednání mezi FIA a FOTA, které předsedá prezident Ferrari Luca di Montezemolo, vedla s cílem přesvědčit Ferrari tak, aby ani jedna ze stran sporu neztratila tvář. Očekává se, že Toyota by mohla zůstat bokem, neboť zvažuje svůj odchod z formule 1.

Zákaznické šasi jsou velkým sporem několika posledních let. S cílem nalákat nové uchazeče FIA zavedla možnost koupit si šasi jinde, ale proti tomu protestovaly zejména Williams a Spyker (dnešní Force India), které podaly žalobu. FIA otočila a po období tolerance je od roku 2010 jasně deklarována povinnost, že tým musí být konstruktérem svého vozu. Předmětem dohody je posunutí této deklarace o jeden další rok.

Uzávěrka přihlášek je tento týden v pátek. Obvyklým termínem je listopad, ale FIA termín posunula s cílem nedat stávajícím týmům příliš prostoru na manévrování. Požadavky FOTA na jeho opětovné odsunutí Max Mosley v Monaku zamítl.

Formalizace dohod v současné době probíhá a očekává se, že by měla být ukončena před vypršením termínu. Proslýchá se, že iniciátorem kompromisu je McLaren Mercedes tým, který je v podmínce za lživou aféru po Velké ceně Austrálie. Tuto roli týmu McLaren a jeho dodavatele motorů naznačil i šéf stáje Martin Whitmarsh.

Sledujte F1Sport.cz na Facebooku Další článek
16:50 | McLaren věří, že všechny své problémy z testů vyřešil.
16. března | V sobotu v Baku před místní grand prix vystoupí Christina Aguilera
15. března | DHL bude i nadále partnerem F1.
14. března | Williams přiznal, že má problémy na vjezdu do zatáček a se stabilitou auta.
14. března | Jean Todt si myslí, že by Ferrari už nemělo mít právo veta.

GP Austrálie 2018

Pátek 23. března 2018
1. trénink 02.00–03.30
2. trénink 06.00–07.30
Sobota 24. března 2018
3. trénink 04.00–05.00
Kvalifikace 07.00–08.00
Neděle 25. března 2018
Závod 07.10