Ferrarigate: Soupeři jsou naštváni. Je teď podvádění legální?

S pohonnou jednotkou Ferrari nebylo vloni vše v pořádku. Místo trestu ale přišla neobvyklá dohoda.
Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli
Ferrarigate: Soupeři jsou naštváni. Je teď podvádění legální?  | Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli

Konec předsezónních testů obvykle nepřináší zásadní zprávy. Jezdci i šéfové týmů už řekli vše, co říct mohli, týmy jsou myšlenkami v Austrálii a všichni se těší domů. Letos ale 10 minut před koncem testů odpálila FIA bombu.

FIA ukončila vyšetřování motoru Ferrari. S Maranellem se „dohodla“

FIA ukončila vyšetřování motoru Ferrari. S Maranellem se „dohodla“

Federace uzavřela vyšetřování pohonné jednotky Ferrari, která vloni vzbuzovala pozornost až do doby, kdy FIA vydala dvě technické směrnice. „Ferrari přišlo o výhodu, protože přestali podvádět,“ řekl Verstappen v USA v reakci na ztrátu Ferrari na rovinkách. Binotto souvislost popřel. Scuderia si prý hrála s nastavením, aby zlepšila rychlost v zatáčkách.

Nyní FIA vyšetřováni uzavřela. Nikoho by nevzrušovalo, pokud by uvedla, že žádné porušení pravidel nenašla, bude s týmy dále spolupracovat atd. Uvedla ale něco jiného: „FIA oznamuje, že po důkladném technickém vyšetřování dokončila svou analýzu fungování pohonné jednotky týmu Scuderia Ferrari a dosáhla s týmem dohody.“

Uzavření dohody s přiznáním viny není ve sportu zase tak neobvyklé, ale v tomto případě nedošlo k žádnému veřejnému vyšetřování, mezinárodnímu soudu FIA a ani nebyly uveřejněny podrobnosti o dohodě.

„Toto rozhodnutí otevírá dveře všem týmům. Nyní má každý šanci podvádět. Je to skandál,“ uvedl jeden z šéfů týmů pro Auto Bild.

„Je to narušení hospodářské soutěže a mluvíme o spoustě peněz.“

Podle italských médií mohla celá kauza začít únikem důvěrných dokumentů z Ferrari. Píše o tom Corriere della Sera i novinář Leo Turrini.

Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli

Další článek: Pirelli zatím neví, zda v Zandvoortu nasadí speciální pneumatiky

14:33 | Zak Brown má důvod k oslavě. Jeho United Autosports vyhrál 24h Le Mans v kategorii LMP2.
10:43 | 45. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec Williamsu či McLarenu a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya... toho času v Le Mans.
22:37 | FIA chce udělat "co bude v jejích silách", aby termín Le Mans v příštím roce nekolidoval se závodem F1.
16. září | V Turecku prodali během šesti hodin 40 tisíc lístků ze 100 tisíc plánovaných. Není divu, lístek stojí 30 tureckých lir (cca 90 Kč).

GP Ruska 2020

Pátek 25. září 2020
1. trénink 10.00–11.30
2. trénink 14.00–15.30
Sobota 26. září 2020
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. září 2020
Závod 13.10