Ferrarigate: Soupeři jsou naštváni. Je teď podvádění legální?

S pohonnou jednotkou Ferrari nebylo vloni vše v pořádku. Místo trestu ale přišla neobvyklá dohoda.
Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli
Ferrarigate: Soupeři jsou naštváni. Je teď podvádění legální?  | Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli

Konec předsezónních testů obvykle nepřináší zásadní zprávy. Jezdci i šéfové týmů už řekli vše, co říct mohli, týmy jsou myšlenkami v Austrálii a všichni se těší domů. Letos ale 10 minut před koncem testů odpálila FIA bombu.

FIA ukončila vyšetřování motoru Ferrari. S Maranellem se „dohodla“

FIA ukončila vyšetřování motoru Ferrari. S Maranellem se „dohodla“

Federace uzavřela vyšetřování pohonné jednotky Ferrari, která vloni vzbuzovala pozornost až do doby, kdy FIA vydala dvě technické směrnice. „Ferrari přišlo o výhodu, protože přestali podvádět,“ řekl Verstappen v USA v reakci na ztrátu Ferrari na rovinkách. Binotto souvislost popřel. Scuderia si prý hrála s nastavením, aby zlepšila rychlost v zatáčkách.

Nyní FIA vyšetřováni uzavřela. Nikoho by nevzrušovalo, pokud by uvedla, že žádné porušení pravidel nenašla, bude s týmy dále spolupracovat atd. Uvedla ale něco jiného: „FIA oznamuje, že po důkladném technickém vyšetřování dokončila svou analýzu fungování pohonné jednotky týmu Scuderia Ferrari a dosáhla s týmem dohody.“

Uzavření dohody s přiznáním viny není ve sportu zase tak neobvyklé, ale v tomto případě nedošlo k žádnému veřejnému vyšetřování, mezinárodnímu soudu FIA a ani nebyly uveřejněny podrobnosti o dohodě.

„Toto rozhodnutí otevírá dveře všem týmům. Nyní má každý šanci podvádět. Je to skandál,“ uvedl jeden z šéfů týmů pro Auto Bild.

„Je to narušení hospodářské soutěže a mluvíme o spoustě peněz.“

Podle italských médií mohla celá kauza začít únikem důvěrných dokumentů z Ferrari. Píše o tom Corriere della Sera i novinář Leo Turrini.

Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli

Další článek: Pirelli zatím neví, zda v Zandvoortu nasadí speciální pneumatiky