Ferrari zřejmě porušilo pravidla, ale nemohli jsme jim to dokázat, potvrdila FIA

Včera vydalo sedm týmů formule 1 společné prohlášení, ve kterém se ostře ohrazuje vůči postupu FIA proti Ferrari.

FIA vyšetřovala pohonnou jednotku Ferrari a následně obě strany dospěly k dohodě, jejíž podrobnosti zůstaly důvěrné. To se samozřejmě nelíbí ostatním týmům, které reagovaly prohlášením.

FIA nyní situaci vysvětlila v oficiálním stanovisku. V něm uvádí, že pohonná jednotka Ferrari nebyla v pořádku, ale bylo by velmi náročné Maranellu něco dokázat. Svůj postup FIA hájí. 

V úvodu zopakovala to, co už víme, že provedla podrobnou technickou analýzu pohonné jednotky Ferrari (PJ).

„Rozsáhlé a důkladné vyšetřování provedené během sezóny 2019 vzbudilo podezření, že PJ Scuderie Ferrari lze považovat za ne vždy pracující v mezích pravidel FIA. Scuderia Ferrari důrazně oponovala podezření a zopakovala, že její PJ vždy fungovala v souladu s pravidly.“

7 týmů vyrazilo do boje. Vydaly prohlášení k Ferrarigate

7 týmů vyrazilo do boje. Vydaly prohlášení k Ferrarigate

FIA nebyla zcela spokojená, ale rozhodla, že další kroky by nemusely nutně vést k průkaznému výsledku kvůli složitosti celé záležitosti a nemožnosti poskytnout jednoznačný důkaz o porušení pravidel.

FIA chtěla zabránit negativním důsledkům dlouhého řízení zejména s ohledem na nejistý výsledek soudních sporů. „A v nejlepším zájmu mistrovství a jeho zúčastněných stran, se FIA v souladu s článkem 4 (ii) svých Soudních a disciplinárních pravidel (JDR), rozhodla uzavřít s Ferrari účinnou a odrazující dohodu o urovnání, která řízení ukončí.“

„Tento typ dohody je právním nástrojem uznávaným jako nezbytná součást jakéhokoli disciplinárního systému a používá se při řešení sporů mnoha veřejnými orgány a jinými sportovními federacemi.“

„Důvěrnost podmínek dohody o urovnání je stanovena v článku 4 (vi) JDR.“

„FIA přijme veškerá nezbytná opatření k ochraně sportu a jeho role a pověsti regulátora mistrovství světa FIA formule 1.“

Foto: Getty Images / Ker Robertson

Další článek: Musíme snížit náklady na pohonné jednotky, říká Horner

14:06 | Po francouzských bagetách ve druhé zatáčce se dnes v Le Castellet servírují také traťové limity. V posledním tréninku bylo smazáno 10 časů.
11:11 | Týmy nejsou vůbec spokojené s bagetovými obrubníky ve druhé zatáčce. Pokud přes ně jezdec přejde, hrozí poškození vozu, což se stalo Bottasovi a Verstappenovi. Masi je však neoblomný a obrubníky zůstávají.
9:58 | McLaren v noci na dnešek porušil večerku. Týmy to mohou udělat dvakrát za sezónu. V tomto případě šlo o první porušení v této sezóně.
14:42 | F3: Pole position získal Frederik Vesti. Staněk 17.

GP Francie 2021

Pátek 18. června 2021
1. trénink Bottas (1:33.448)
2. trénink Verstappen (1:32.872)
Sobota 19. června 2021
3. trénink Verstappen (1:31.300)
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 20. června 2021
Závod 15.00