Ferrari zkoumá záběry Vettelova předjíždění a zvažuje protest

Nejasná situace, která vznikla při předjíždění Jean-Erica Vergneho Sebastianem Vettelem, upoutala pozornost už i u Ferrari.
Ferrari zkoumá záběry Vettelova předjíždění a zvažuje protest

Incidentu mezi jezdci Red Bullu jsme se věnovali už včera. Vettel předjel Vergneho v úvodu závodu na rovince mezi třetí a čtvrtou zatáčkou, přičemž na začátku rovinky svítila žlutá vlajka a kontrolky na volantu mu taktéž signalizovaly žlutou zónu, a to až do čtvrté zatáčky, kde svítila zelená vlajka.

Tyto záběry už pečlivě zkoumají také u Ferrari, mluvčí maranellské stáje to potvrdil BBC s tím, že při tom zvažují protest.

Jak jsme při aktualizaci článku dodali, podle jiných záběrů mával u výjezdu z boxů maršál vlajkou, která byla velmi pravděpodobně zelená. Podle BBC však tento fakt není zatím prokazatelný.

Pokud maršál skutečně mával zelenou vlajkou, šlo by sice ve vztahu k ostatním žlutým o konfliktní signalizaci, ale vlajky mají přednost, takže by byl Vettel zcela bez viny.

BBC proto oslovila Mezinárodní automobilovou federaci s dotazy o tomto incidentu, zda ho zaregistrovala, zda maršál skutečně mával zelenou vlajkou a zda dojde k vyšetřování. FIA ale odmítla situaci komentovat.

Pokud by se Ferrari rozhodlo nakonec protestovat, a podle BBC na podání protestu tlačí Fernando Alonso, tak by FIA musela tento incident prozkoumat. Výsledky šampionátu lze zpochybnit do konce listopadu.

V případě prokázání Vettelova provinění by mu teoreticky hrozil trest připočtení 20 sekund k výsledku závodu, což by ho připravilo o titul. Spravedlivost takového trestu by ale byla velmi pochybná, protože 20sekundová penalizace má nahrazovat průjezd boxy v případech, kdy nebylo možné trest udělit ještě během závodu. U Vettela to možné bylo, pokud by si prohřešku vedení závodu všimlo, samozřejmě za předpokladu, že se ho skutečně dopustil.

Diskuze (434) Další článek: De Villotaová podstoupila další operaci
16:06 | Příští týden proběhnou v Abú Dhabí testy 18palcových pneumatik ale také testy juniorských jezdců. Robert Švarcman bude jezdit s Haasem ale také s Ferrari (tam společně s Fuocem).
14:49 | Uveřejněna startovní listina pro rok 2022: Kuan-jü Čou s číslem 24, Ferrari zatím bez Mission Winnow a Red Bull / AlphaTauri s motory Red Bull Powertrains.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00