Ferrari zkoumá záběry Vettelova předjíždění a zvažuje protest

Nejasná situace, která vznikla při předjíždění Jean-Erica Vergneho Sebastianem Vettelem, upoutala pozornost už i u Ferrari.
Ferrari zkoumá záběry Vettelova předjíždění a zvažuje protest

Incidentu mezi jezdci Red Bullu jsme se věnovali už včera. Vettel předjel Vergneho v úvodu závodu na rovince mezi třetí a čtvrtou zatáčkou, přičemž na začátku rovinky svítila žlutá vlajka a kontrolky na volantu mu taktéž signalizovaly žlutou zónu, a to až do čtvrté zatáčky, kde svítila zelená vlajka.

Tyto záběry už pečlivě zkoumají také u Ferrari, mluvčí maranellské stáje to potvrdil BBC s tím, že při tom zvažují protest.

Jak jsme při aktualizaci článku dodali, podle jiných záběrů mával u výjezdu z boxů maršál vlajkou, která byla velmi pravděpodobně zelená. Podle BBC však tento fakt není zatím prokazatelný.

Pokud maršál skutečně mával zelenou vlajkou, šlo by sice ve vztahu k ostatním žlutým o konfliktní signalizaci, ale vlajky mají přednost, takže by byl Vettel zcela bez viny.

BBC proto oslovila Mezinárodní automobilovou federaci s dotazy o tomto incidentu, zda ho zaregistrovala, zda maršál skutečně mával zelenou vlajkou a zda dojde k vyšetřování. FIA ale odmítla situaci komentovat.

Pokud by se Ferrari rozhodlo nakonec protestovat, a podle BBC na podání protestu tlačí Fernando Alonso, tak by FIA musela tento incident prozkoumat. Výsledky šampionátu lze zpochybnit do konce listopadu.

V případě prokázání Vettelova provinění by mu teoreticky hrozil trest připočtení 20 sekund k výsledku závodu, což by ho připravilo o titul. Spravedlivost takového trestu by ale byla velmi pochybná, protože 20sekundová penalizace má nahrazovat průjezd boxy v případech, kdy nebylo možné trest udělit ještě během závodu. U Vettela to možné bylo, pokud by si prohřešku vedení závodu všimlo, samozřejmě za předpokladu, že se ho skutečně dopustil.

Další článek: De Villotaová podstoupila další operaci

17:50 | Ross Brawn také potvrdil, že po Monze jsou zatím více méně jisté jen závody v Bahrajnu a Abú Dhabí na konci roku.
17:49 | Podle odkaz FIA připouští, že není nutné splnit podmínku závodů alespoň na třech kontinentech, aby mohl být udělen titul (je to podmínka, aby byla F1 WORLD championship. Teoreticky tak může o titulu rozhodnout osm naplánovaných závodů.
15:39 | Mercedes chystá na příští týden v Silverstonu test. V úterý usedne do vozu W09 z roku 2008 Valtteri Bottas, o den později Lewis Hamilton.
3. června | Fanoušci se na závody vrátí až na podzim a to ještě v omezeném počtu. Uvedl to Chase Carey.