Ferrari už možná překročilo hranici 1000 koní. Soupeře drtí s grapefruitovou vůní

Forma Ferrari je zatím jako na houpačce. Soupeře to ale moc neuklidňuje. Vrásky na čele jim dělá pohonná jednotka Ferrari.
Ferrari už možná překročilo hranici 1000 koní. Soupeře drtí s grapefruitovou vůní

V testech bylo Ferrari silné, v Melbourne ztrácelo na Mercedes a v Bahrajnu bylo opět silné. Soupeři italské stáje mají velké obavy z výkonu pohonné jednotky Ferrari.

„Rychlost rudých aut na rovinkách byla bezkonkurenční,“ řekl Toto Wolff. „Nikdo jiný nemůže udržet krok.“

Podle Auto Motor und Sport Ferrari získalo na Mercedes v Bahrajnu na rovinkách 4 desetiny. V zatáčkách sice dokázal Mercedes něco získat zpět, ale bylo to jen okolo desetinky.

Wolff má z Hondy radost. Musíme s Red Bullem počítat, říká

Wolff má z Hondy radost. Musíme s Red Bullem počítat, říká

Mattia Binotto nechtěl vyložit karty na stůl, a tak tvrdí, že za rozdílem je jednoduše to, že Mercedes jezdil s vyšším přítlakem, který ruku v ruce generuje větší odpor. Podle Mercedesu je to nesmysl. Větší přítlak může hrát roli v řádu setin, maximálně desetinu. Navíc Mercedes pozoruje, jak jim Ferrari na rovinkách ukazuje záda, s DRS i bez DRS.

Auto Motor und Sport má údaje z GPS šesti týmů v kvalifikaci. Ferrari je jasně vpředu. Velmi dobře je na tom paradoxně McLaren, který ztrácí jen 3 desetiny. Motor Renaultu na tom tak nemusí být vůbec špatně. Je ale potřeba vyřešit jeho spolehlivost a také zlepšit samotný vůz McLarenu, který má stále málo přítlaku. Mercedes ztrácí zmíněné 4 desetiny a Red Bullem vychvalovaná Honda 6 desetin.

Mercedes už tuší, jakým směrem se musí vydat při vývoji auta

Mercedes už tuší, jakým směrem se musí vydat při vývoji auta

Motor Ferrari vzbudil velkou pozornost už vloni. Mluvilo se o bateriích, oleji a dalších možnostech, jak Ferrari získává mnohdy až neuvěřitelný výkon. Podle inženýrů Mercedesu je ale letos situace odlišná.

Vloni vozy Ferrari excelovaly při zrychlováni. Při maximální rychlosti na tom byli Mercedes a Ferrari už podobně. Letos Ferrari ukazuje Mercedesu záda od začátku rovinky po její konec. Tam, kde už MGU-K Mercedesu ztrácí dech a nárůst výkonu je plošší, tam Ferrari stále pokračuje. Podle Mercedesu to tak vypadá, že Ferrari má výhodu ve spalovacím motoru i elektrické energii. 

Podle odhadů je velmi pravděpodobné, že Ferrari už dokáže v kvalifikaci překonat magickou hranici 1000 koní. Náskok Ferrari je okolo 40 koní.

V čem je fígl?

To nikdo neví. Podle dat se zdá, že zákaznici Ferrari podobnou výhodu nemají. Existují tak dvě možnosti. První počítá s tím, že Ferrari velmi hrubým způsobem porušuje pravidla. Zákaznici totiž musí dostat identické pohonné jednotky. Druhá a nejspíše pravděpodobnější možnost je, že výhoda Ferrari nebo její část neleží v „hardware“. Jednou z možností je palivo.

Shell zlepšil efektivitu motoru Ferrari o 20 % za tři roky, říká Benoit Poulet

Shell zlepšil efektivitu motoru Ferrari o 20 % za tři roky, říká Benoit Poulet

Shell se v minulosti už několikrát pochlubil, že se velmi významně podílel na zvýšení výkonu Ferrari. Vloni to mělo být 21 % z celkového výkonnostního zlepšení.

Christian Horner uvedl, že od Melbourne je ze sousední garáže Ferrari cítit zvláštní zápach paliva, který se prý podobá grapefruitové šťávě.

V Číně jsou velmi dlouhé rovinky. Uvidíme, zda si Ferrari výhodu udrželo, nebo zda to celé byla jen náhoda zesílena bahrajnskými okolnostmi.

Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Diskuze (93) Další článek: Tohle je amatérismus, říká Palmer o hodinách Vettela
13:38 | Fernando Alonso zdá se pojede v USA se designem helmy, kterým chce podpořit sopečnou erupcí zasažený ostrov La Palma. Více uveřejní ve čtvrtek.
12:36 | Bývalý šéf motorářů Renaultu Remi Taffin našel novou práci. Bude technickým ředitelem společnosti ORECA, který působí ve vytrvalostních závodech.
17. října | Kimi Räikkönen dnes slaví 42. narozeniny.
16. října | 24. narozeniny dnes slaví Charles Leclerc.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink 18.30–19.30
2. trénink 22.00–23.00
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00