Ferrari se pořád učí kompenzovat zákaz testování

Ve formuli 1 platí zákaz testovat v průběhu sezóny už tři roky, ale Ferrari se stále učí s tímto faktorem pracovat. Je si jisté, že to nakonec zvládne.
Ferrari se pořád učí kompenzovat zákaz testování

Ferrari v minulosti hodně investovalo do testovací trati ve Fioranu a těžilo z toho především v době zlaté éry Michaela Schumachera. Testování se postupně omezovalo, až přišel úplný zákaz v roce 2009. "Testování na trati je nenahraditelné," konstatoval technický ředitel Ferrari Pat Fry v rozhovoru pro Autosport. "Dnes by to určitě vypadalo jinak, kdybychom mohli testovat, ale držíme se dohody Asociace týmu F1 o testování."

Scuderia měla nejlepší zázemí pro testování na trati, takže na zákaz doplatila nejvíc. "Ostatní týmy, které neměly tu luxusní možnost otevřít zadní dveře dílny a vyjet s vozem na trať, vložily své úsilí do simulací a rozvíjení těchto technologií, takže my je teď doháníme," vysvětloval Fry.

"A bude nám to ještě chvíli trvat. Takže se musíme zlepšit v ostatních oblastech, abychom dělali správná rozhodnutí i bez testování na trati. Ferrari na tom pracovalo už před mým příchodem a teď v tom pokračujeme. Nakonec se nám to podaří a budeme mít výhodu."

Italské stáji nezbývá než vyvíjet techniky simulací. Patří mezi ně nejen práce s počítačovými modely, ale také vývoj v aerodynamickém tunelu a na testovacích stolicích.

"Korelace (mezi testovacími a reálnými daty z tratě) nebude nikdy perfektní," pokračoval Fry. "Neustále se to vyvíjí. Ale hodně jsme se naučili a zlepšujeme se. Proto jsme v závěru sezóny nasazovali na trať nové díly, tak si totiž ověříte, jestli je korelace dobrá."

"Zlepšujeme se. Ještě to není perfektní. I kdyby se testovalo na trati, chtěli byste mít dobrou korelaci. Ale jakmile můžete používat matematické modelování pro analýzu vozu, a zjišťovat tak, co je rychlejší, umožňuje vám to dělat lepší rozhodnutí."

Další článek: Sutil s hledáním nového zaměstnavatele nepospíchá

10:02 | Ferrari pokračuje v testech s vozem SF71H ve Fioranu. Sainze dnes vystřídal Mick Schumacher.
21. dubna | A testuje i Ferrari ve Fioranu... se starším vozem a normálními pneumatikami. Za volantem Sainz. V poslední době Ferrari testuje poměrně hodně. Oficiálně to vysvětleno nebylo (nebo o tom nevíme), ale může to souviset se spouštěním a potřebným laděním nového simulátoru.
21. dubna | Dnes také pokračují testy 18palcových pneumatik v Imole. Za volantem mercedesu je Valtteri Bottas.
21. dubna | V Barceloně začaly testy F3

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen