Ferrari odjíždí z Belgie s prázdnou, Vettel uklidňuje tým

Ferrari zažilo ve Velké ceně Belgie formule 1 nejhorší víkend za dlouhou dobu. Sebastian Vettel a Charles Leclerc dokončili závod ve Spa-Francorchamps daleko za body na třináctém a čtrnáctém místě.
Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli
Ferrari odjíždí z Belgie s prázdnou, Vettel uklidňuje tým | Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli

Bez bodů odjelo Ferrari letos už podruhé. Při druhém závodě sezóny na Red Bull Ringu závod skončil pro oba jezdce po vzájemné kolizi, předtím spolu Vettel s Leclercem kolidovali také vloni v Brazílii. Naposledy ale oba vozy Ferrari dojely do cíle a byly klasifikovány mimo bodované pozice v roce 2010 ve Velké ceně Velké Británie.

Vettel na konci sezóny z Maranella odchází a na jeho místo přijde Carlos Sainz Jr., přesto Vettel vyzdvihuje důležitost „zůstat v klidu“ a nebýt frustrovaný z výsledků Ferrari v letošní sezóně před dvěma domácími závody v Monze a Mugellu.

„Základem bylo, že jsme zkrátka nebyli dostatečně rychlí a v této fázi je to obtížné, nemůžete dělat zázraky. Můžete pracovat na pár desetinách. Myslím, že bylo těžké mít tento víkend a v závodě dobré tempo, jak jsem řekl, hodně věcí jsme se naučili. Musíme zůstat klidní a nesmíme být frustrovaní, protože frustrace obvykle nikam nevede,“ řekl Vettel.

„Tento víkend přinesl spoustu lekcí, musíme ale zůstat silní, držet při sobě a snažit se dělat maximum. V následujících dvou týdnech nás čekají dva důležité závody z pohledu týmu a na to se musíme zaměřovat. Musíte být také realisté, nelze čekat zázraky. Balíček máme takový, jaký máme, nejsme tak silní, jak bychom chtěli být. Musíme zůstat optimističtí a vidět ty dobré věci, i když jich není mnoho,“ dodává.

Leclerca srazily pomalé zastávky

Frustrovaný je po závodě jeho týmový kolega Leclerc. Monačan během závodu absolvoval dvě pomalé zastávky. Během jedné z nich museli mechanici preventivně zvýšit tlak v motoru jeho vozu, což jej stálo asi tři sekundy.

„Je to extrémně frustrující. Byl to pro nás velmi náročný víkend a závod nebyl o nic jednodušší. Měli jsme problémy během dvou zastávek, které jsem absolvoval, ztratil jsem tím spoustu času a pozic,“ postěžoval si Leclerc.

„Pak jsem se snažil dotáhnout, ale je pro nás velmi náročné předjíždět, a to i když máme DRS. Musíme pracovat a něco najít, protože takto je to velmi těžké.“

Leclerc byl po závodě vyšetřován za to, že jel až příliš pomalu v kole v nájezdu na startovní rošt. Sportovní komisaři nakonec zjistili, že Leclerc v tom kole zastavil, aby si vyzkoušel start a kvůli tomu čas jeho kola překročil stanovený limit. Monačan tedy odešel bez trestu.

Další článek: GP Belgie 2020: Nejrychlejší kola a strategie

20. září | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
20. září | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00