Ferrari: Nemáme v úmyslu nastoupit do příští sezony

Tým je nespokojený s praktikami FIA.

Jak jsme včera informovali, dnes (v úterý) se konalo zasedání správní rady Ferrari. Ta měla mimo jiné projednat budoucnost týmu ve formuli 1. Vůbec poprvé se Ferrari oficiálně vyjádřilo ke stávající situaci, a to vyjádření se nijak neliší od Toyoty nebo Red Bullu: Nedojde-li ke změně v pravidlech, Ferrari do příští sezony nenastoupí.

Vedle velmi pozitivních zpráv pro Ferrari, kterými jsou obrat v objemu 441 milionů euro a zisk 54 milionů euro, tisková zpráva jasně říká: "Ferrari potvrzuje svou pozici ve vztahu k technickým pravidlům zavedených FIA a nemá v úmyslu nastoupit do sezony 2010."

Finanční úspěch Ferrari, který se pohybuje jen lehce pod loňskou úrovní, stojí zejména na modelech Ferrari California a Scuderia Spider 16M. Za značné příjmy Ferrari vděčí také aktivitám v komerční oblasti ve vztahu ke značce.

Hlavním bodem jednání správní rady ale bylo zasedání Světové rady 29. dubna 2009, při kterém schválila nová technická pravidla s rozpočtovými stropy.

"Poprvé v historii formule 1 budou platné dva různé soubory technických pravidel...

... Pokud je to strategická budoucnost formule 1, pak nepřetržitá účast Ferrari v šedesátileté historii formule 1 došla ke svému konci."

Ferrari také oficiálně vyjádřilo nespokojení nad způsobem, jakým FIA pravidla zavádí. Podle něj tak porušuje nejen vlastní principy, ale také smluvní ujednání mezi FIA a Ferrari (blíže jsme psali zde).

"Pokud nebudou respektovány zavedené principy a pravidla pro rok 2010 nedoznají změn, Ferrari nemá v úmyslu podat přihlášku pro příští rok.

Ferrari doufá, že masy fanoušků po celém světě pochopí, že toto těžké rozhodnutí je v souladu s přístupem Scuderie k motorsportu a konkrétně formuli 1, jde nám zejména o propagaci sportovních a technických hodnot."

Luca di Montezemolo dostal od správní rady pravomoc jednat ve jménu Ferrari a v jeho zájmu.

Další článek: Domenicali naznačil, že problémy Ferrari tkví v personálu

0:37 | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.
11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00