Ferrari nechápe, proč FIA naměřila rozdílné množství paliva v Leclercově vozu

Ferrari dostalo v posledním závodě tučnou pokutu. Ve voze Charlese Leclerca bylo odlišné množství paliva, než Ferrari oznámilo.
Ferrari nechápe, proč FIA naměřila rozdílné množství paliva v Leclercově vozu

Podle technické směrnice TD12-19 musí týmy od letošního roku dvě hodiny před závodem FIA nahlásit, jaké množství paliva se ve voze nachází. Jde samozřejmě o palivo, které pak jezdec spotřebuje při jízdě na startovní rošt, v zahřívacím kole, v závodě a v kole po závodě. 

FIA provádí namátkové kontroly. Vůz zváží, vypustí palivo, znovu ho zváží a pak ještě jednou po napuštění paliva. Technický delegát FIA před startem závodu zjistil rozdíl 4,88 kg mezi tím, co Ferrari uvádělo a skutečným množstvím paliva.

Ferrari tím ale neporušilo technická pravidla. Palivový limit 110 kg byl dodržen. Z tohoto důvodu Ferrari dostalo „jen“ pokutu 50 tisíc euro a nedošlo k diskvalifikaci Leclerca.

Podle Ferrari není jasné, jak k rozdílu došlo. Možná se to ani nikdy nedozvíme.

Binotto poděkoval fanouškům, že při Ferrari stojí v dobrých i zlých časech

Binotto poděkoval fanouškům, že při Ferrari stojí v dobrých i zlých časech

FIA oznámila týmu problém v 16:22 místního času, což bylo 8 minut před otevřením boxové uličky. Nebylo tedy možné kontrolu zopakovat. Leclerc vyjel na trať a začal samozřejmě palivo spotřebovávat. 

Podle Autosportu ale platí, že pokud vezmeme zbytkové množství paliva v Leclercově voze po závodě a přičteme k tomu palivo, které spotřeboval, tak dostaneme hodnotu, kterou Ferrari uvedlo.

„Není to poprvé, kdy nás kontrolovali,“ řekl Binoto. „V této sezóně jsem byli zkontrolováni nejméně desetkrát. Nebylo to poprvé a vždy bylo vše v pořádku. Nyní máme nesrovnalost, jejíž důvod neznáme.“

Fotogalerie: Na návštěvě Maranella i slavné restaurace Montana

Fotogalerie: Na návštěvě Maranella i slavné restaurace Montana

Verstappen na náhody nevěří

Jos Verstappen zastoupil svého syna a do Ferrari si rýpl. Nevěří, že šlo o pouhou chybu nebo omyl.

„Olave, víš, že to nebyl omyl,“ řekl Jos Verstappen Olavu Molovi v Ziggo Sport. „Nebudu o tom moc mluvit, protože ve formuli 1 je to nebezpečný problém. Nechci si spálit prsty, ale příští sezónu by měla být pravidla zpřísněna.“

Foto: Getty Images / Francois Nel

Další článek: Testy v Abú Dhabí uzavřel nejrychlejším časem Russell, Leclerc boural

10:10 | Formule E chystá první noční závod... pojede se jak jinak než v Saúdské Arábii. Pojede se na konci února, místní slibují energeticky méně náročné LED osvětlení. Elektrická energie bude z obnovitelných zdrojů.
19. listopadu | Alfa Romeo nasadí do testů po sezóně Illota. Ferrari Fuoca a Shwartzmana.
18. listopadu | Roman Staněk je aktivní na Instagramu (odkaz) a nově také na Youtube: odkaz

GP Bahrajnu 2020

Pátek 27. listopadu 2020
1. trénink 12.00–13.30
2. trénink 16.00–17.30
Sobota 28. listopadu 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 29. listopadu 2020
Závod 15.10