Ferrari nás zradilo založením Asociace týmů F1, říká Mosley

Italský tým tak podle prezidenta FIA ztratil právo veta.
V Paříži by dnes mělo proběhnout první soudní slyšení ve sporu mezi Ferrari a Mezinárodní automobilovou federací. Italský tým se domáhá práva vetovat pravidla, FIA v čele s Maxem Mosleym ale tvrdí, že takové privilegium už Maranellští nemají. Prezident FIA prohlásil, že právo veta Ferrari ztratilo založením Asociace týmů F1.

"V roce 2005 jsme s nimi (Ferrari) podepsali dohodu, která říkala, že svá práva a privilegia budou mít podle Concordské dohody až do roku 2012, ať už novou smlouvu podepíší nebo ne. Byli v pozici, kdy měli vše, co jim garantovala stará Concordská dohoda z roku 1998, výměnou za to, že budou loajální," vysvětloval Mosley.

"My tvrdíme, že od této dohody před časem odstoupili. Odstoupili od ní v podstatě tím, že dali dohromady FOTA. Měli vždy být loajální vůči FIA a spolupracovat s námi."

Ferrari je samozřejmě opačného názoru a domnívá se, že právo vetovat pravidla stále má, proto žádá soud, aby svým nařízením zabránil FIA v zavedení nových pravidel pro rok 2010, která obsahují rozpočtový strop s dvojími technickými pravidly.

"Týmy se musí přihlásit (do šampionátu 2010) mezi 22. a 29. květnem a musí tak akceptovat nová pravidla. Ale tato pravidla jsou v naprostém rozporu se sliby, které byly Ferrari v minulosti učiněny. Nemáme na výběr," řekl právní zástupce Ferrari Emmanuel Gaillard k soudní žalobě na FIA.

Proti novým pravidlům protestovala většina týmů a hrozí odchodem z formule 1. Týmy budou tento týden dále jednat s Maxem Mosleym a Berniem Ecclestonem v Monaku. Verdikt francouzského soudu nemusí padnout již dnes, FIA ovšem dopředu avizovala, že se v případě svého neúspěchu okamžitě odvolá.
Další článek: Cílem Force India v Monaku je postup do druhé části kvalifikace