Ferrari: My pravidla neporušili, FIA by se měla soustředit na Mercedes

V Maranellu jsou přesvědčeni, že regule týkající se zákazu testování hovoří zcela jasně. Použije-li tým dva roky starý monopost, ničím se neprovinil, vše ostatní je jen ‘irelevantní detail‘.
Ferrari: My pravidla neporušili, FIA by se měla soustředit na Mercedes

Včera jsme vás informovali o tom, že kromě Mercedesu požádala Mezinárodní automobilová federace o podání informací ohledně ‘tajného‘ testu s Pirelli také stáj Ferrari. Italové na rozdíl od německé automobilky použili při testování dva roky starý vůz, který navíc obsluhovala divize Corse Clienti, nikoliv tým formule 1, i tak si ale vysloužili pozornost FIA.

Scuderia ovšem trvá na svém, jediným, kdo se podle ní dopustil porušení jasně daných pravidel, je Mercedes, jenž testoval s letošním vozem. A na to by se měla federace zaměřit především.   

“V návaznosti na početné komentáře a interpretace, které se v posledních dnech sířily, si Ferrari nepřeje poskytovat žádné další komentáře,“ cituje mluvčího italské stáje Autosport.

“Situace je dosti přímočará (a byla) od chvíle, kdy tým (Mercedes) porušil velmi jasné pravidlo. Základní otázka se vztahuje na dodržování článku 22 Sportovních pravidel, který nepovoluje použít současný nebo předchozí vůz pro jakýkoliv druh testování uskutečněný během sezony. Toto je jediný významný aspekt, všechno ostatní je irelevantní detail,“ uzavírá.

Ferrari tak zřejmě naráží na kontroverzi, kterou vyvolala interpretace článku 22.1 Sportovních pravidel, jenž týmům povoluje použít v testech během sezony pouze takový vůz, který se významně liší od současných Technických pravidel nebo těch, která platila vloni či budou platit příští rok.

O vývoji celé záležitosti vás budeme dále informovat.

Další článek: Technika: Lotus 72 - vůz, který závodil šest sezon

17:05 | Matteo Nannini to letos zkoušel ve F3 i F2 současně. V Monaku a Baku ho ale ve voze HWA nahradí testovací jezdec Williamsu Jack Aitken.
11:45 | Turecko zpět ve hře? Místní věří, že by mohli mít šanci po Monze místo Singapuru nebo Japonska. Úplně nereálné to není. Singapur zrušil Světové ekonomické fórum plánované na srpen. Novinář Joe Saward píše, že místní moc nevěří, že se tam letos pojede závod F1.
17. května | Kvůli změnám v kalendáři F1 se start sezóny W Series přesouvá z Francie do Rakouska (Grand Prix Štýrska).
15. května | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00