Ferrari je téměř dokonalý tým, schází už jen auto, hodnotí Alonso

Ačkoliv Ferrari zatím nedokáže postavit nejrychlejší auto, výrazně se zlepšilo ve všech ostatních oblastech. Chyby na okruzích už neopakuje.
Ferrari je téměř dokonalý tým, schází už jen auto, hodnotí Alonso

Maranellská stáj se v úvodu letošní sezóny výkonnostně trápí a na nejlepší ztrácela kolem osmi desetin sekundy na kolo. Tento negativní stav však má podle Fernanda Alonsa i pozitivní dopady, protože vyvíjí tlak na tým, aby na tratích pracoval perfektně.

"Je to jako chůze po tenkém provazu 30 metrů nad zemí, nemůžete udělat žádnou chybu," přirovnával v rozhovoru pro Gazzettu dello Sport. "Pokud v první části kvalifikace trefíte obrubník, vypadnete. To samé platí i v druhé části, když třeba probrzdíte."

"Ale díky tomu všemu je tým silnější. Chyby, které jsme v letech 2010 a 2011 udělali se strategiemi, pit stopy a při jezdění, se už neopakují. A to proto, že chůzí na tom tenkém laně tým dosáhl úrovně profesionality a sebedůvěry, která je větší, než byste si dokázali představit."

Alonso míní, že díky tomuto zlepšení by Ferrari mohl vyhrát titul i s vozem, který by nebyl nejlepší. "Nejdůležitější věc, což je nejrychlejší auto, nám pořád schází, ale potíže z těchto let vedly tým k dvojnásobně rychlému zlepšování. Co se týče externích faktorů, jsme téměř dokonalý tým."

I když na titul Ferrari nepotřebuje absolutně nejrychlejší auto, také ví, že by mu v žádném případě nestačila forma, kterou mělo v prvních čtyřech závodech. Na F2012 proto intenzivně pracuje, potřebuje zrychlovat víc než konkurence. Velký balík úprav nasadí v GP Španělska, ale podle Alonsa to nebude poslední šance na záchranu sezóny.

"Je to jen první krok, ztrátu musíme konzistentně dohánět každým závodem. Pokud to v Montmelu půjde špatně, nebude to znamenat konec sezóny," dodal s tím, že Ferrari trpí kvůli zákazu testování, protože se historicky orientovalo právě na tuto cestu vývoje.

Další článek: Druhý den testů byli v Itálii nejrychlejší Grosjean a Kobajaši