Ferrari chystá superrychlý motor, který ale superrychlý nebude

Ferrari pilně pracuje na nové pohonné jednotce. Přinese zlepšení?
Foto: Getty Images / Clive Mason
Ferrari chystá superrychlý motor, který ale superrychlý nebude  | Foto: Getty Images / Clive Mason

Příští rok se nemají pravidla měnit příliš výrazným způsobem, a tak někteří neočekávají zásadní změny v rozložení sil. Není to ale úplně pravda. McLaren například přechází na motory Mercedes a bude zajímavé sledovat, jak ho to ovlivní. Ferrari pak napravuje škody v oblasti pohonných jednotek.

Binotto vysvětlil vztah s Wolffem a opět bagatelizoval tajnou dohodu

Binotto vysvětlil vztah s Wolffem a opět bagatelizoval tajnou dohodu

Vloni byla pohonná jednotka z Maranella postrachem všech rovinek. Letos s trochou nadsázky a špetkou ironie patří do GP2, jak by řekl klasik. Za vším jsou technické směrnice z konce loňského roku a tajná dohoda s FIA. 

Ferrari vloni počítalo se silným motorem, a tak podle toho postavilo i svůj vůz.

Lze očekávat, že ostatní nebudou přes zimu sedět se založenýma rukama, ale v Maranellu mají samozřejmě nižší základ, ze kterého mohou růst.

Franco Nugnes píše pro italskou mutaci Motorsport.com, že nová pohonná jednotka Ferrari přinese některá řešení navržená pro projekt 2022, bude mít o něco menší turbo, zlepší výkon MGU-H a přinese inovativní mezichladič.

Očekává se, že změny přinesou celkově asi 30 koní navíc. Nejlepší motor na startovním roštu to tedy nebude, ale Ferrari významně sníží ztrátu na konkurenci. 

Ferrari nechystá revoluci. Je vyloučeno, že dojde k rozmístění turba a kompresoru tak, jak to mají u Mercedesu a Hondy. V Maranellu nechtějí měnit architekturu pohonné jednotky, ale nová verze by měla vést ke zvýšení výkonu.

Samotnému spalovacímu motoru se interně říká superrychlý. Není to vyjádření očekávaného výkonu ale spíše procesu uvnitř. 

Motor využívá spalovací komoru schopnou zajistit fázi spalování s velmi rychlou dobou zapálení. V jistém ohledu se to blíží dieselové technologii. Šestiválec bude mít také zcela odlišné sací a výfukové potrubí. 

Další článek: V Bahrajnu a Abú Dhabí si jezdci vyzkouší pneumatiky pro příští rok

19:25 | Honda potvrdila, že Verstappenův motor ze Silverstonu fungoval v tréninku normálně a může být dál používán.
14:43 | Red Bull propustil zaměstnance, který v soukromých textových zprávách používal rasistické výrazy. Zprávy se poté dostaly na sociální sítě.
14:23 | F3: Kvalifikaci vyhrál Arthur Leclerc, Staněk 15.
12:39 | Fernando Alonso nasadil třetí MGU-H. Při nasazení čtvrtého přijde penalizace.

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink Verstappen (1:17.555)
2. trénink Bottas (1:17.012)
Sobota 31. července 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 1. srpna 2021
Závod 15.00