Ferrari a McLaren doplácejí na konec loňské sezóny, říká Brawn

Bývalé top týmy se ale brzy vrátí na přední příčky.
Ross Brawn, jehož tým vyhrál úvodní dvě Grand Prix letošní sezóny, souhlasí s šéfy bývalých předních týmů v tom, že za ztrátou jejich formy stojí souboje o loňské tituly. Ferrari a McLaren bojovaly až do závěrečných sekund posledního závodu a nemohly si dovolit věnovat tolik zdrojů vývoji nových vozů.

Brawn se však domnívá, že ztrácet nebudou věčně: "Odráží to dění z posledního roku nebo dvou. Došlo k velkým změnám v pravidlech, McLaren a Ferrari bojovaly o šampionát a chápu, že těžko mohly říct: ´Přestaneme se letos snažit a úsilí vložíme do příštího roku.´"

"V našem případě nešlo o moudré rozhodnutí, bylo to snadné. Neměli jsme dobrý vůz, takže proč bychom s ním ztráceli čas? Pro ně to bylo mnohem těžší rozhodnutí, ale jsou to dvě úžasné technické společnosti, takže to vše vyřeší."

Pokud by existovala v pravidlech určitá kontinuita, tak by Ferrari a McLaren využily výsledky loňského vývoje i letos a zůstaly by na špičce. Nutnost postavit zcela nové monoposty ale znamenala velké potíže.

"Myslím, že jen platí za to, že zvítězili v loňských šampionátech. Obvykle totiž vyvíjíte vůz a i když bojujete o šampionát, stejný vůz pokračuje v další sezóně, takže o nic nepřijdete. Vše, co udělali loni kvůli boji o šampionát, šlo po posledním závodě do koše, bylo to pryč. Teď máme hladké pneumatiky a novou aerodynamiku, takže mohli vyhodit vše, co udělali na konci loňského roku," vysvětlil Brawn.

Radost z porážení Ferrari a McLarenu však Brawnovi kazí situace doma v Brackley, kde probíhá propouštění 270 zaměstnanců. Všichni mají stejné podmínky, jako kdyby pokračovala Honda. Brawna propouštění mrzí, ale tvrdí, že bez snížení počtu zaměstnanců by tým nepřežil.

"Hlavně když všichni v továrně postavili tak dobrý vůz, je těžké některým říct, že už u nás nemají budoucnost. Ale měli jsme více než 700 lidí a na této úrovni si nemůžeme dovolit pokračovat. Takže je to velmi těžké období. Snažíme se hledět vpřed, nechat tuhle stránku minulosti a stavět společnost pro budoucnost. Myslím, že pokud bychom si ponechali 700 zaměstnanců, dlouho bychom tu nevydrželi, prostě by to nešlo," dodal.
Sledujte F1Sport.cz na Facebooku Další článek
15:33 | Testy F2: Hoši z týmu Charouz: Delétraz druhý, Fuoco pátý. odkaz
19. března | McLaren věří, že všechny své problémy z testů vyřešil.
16. března | V sobotu v Baku před místní grand prix vystoupí Christina Aguilera
15. března | DHL bude i nadále partnerem F1.
14. března | Williams přiznal, že má problémy na vjezdu do zatáček a se stabilitou auta.

GP Austrálie 2018

Pátek 23. března 2018
1. trénink 02.00–03.30
2. trénink 06.00–07.30
Sobota 24. března 2018
3. trénink 04.00–05.00
Kvalifikace 07.00–08.00
Neděle 25. března 2018
Závod 07.10