Fernandes: Až bude formule 1 globální, pojede se v Silverstonu noční závod

Šéf týmu Lotus Tony Fernandes je přesvědčený, že formule 1 zatím nevyužila své možnosti globálního sportu. Až se jí to podaří, bude důležitější Asie než Evropa.

"Myslím, že formuli 1 čekají skvělé časy, protože se domnívám, že to ještě není globální sport," řekl Fernandes. "Můžete mít okruhy po celém světě, ale pořád je to evropský sport. Díky týmu jako je Lotus F1 s malajsijským zázemím bude letošní návštěvnost v Sepangu rekordní, o tom nepochybuji. Dívat se přijde hodně Malajsijců, stejně jako vedlo k největší návštěvnosti, když jsme sponzorovali jezdce ve 125 ccm v MotoGP."

"Vtipkoval jsem s Berniem (Ecclestonem), že až bude mít globální sport, Silverstone bude noční závod, protože se v Asii bude dívat miliarda lidí. Hlavní příjmy pocházejí z Evropy, v Severní Americe to zatím moc nevychází. A Asie je trh s obrovským potenciálem, kterého se formule 1 sotva dotkla."

Fernandes proto vidí v rámci formule 1 nové příležitosti, které jsou podpořeny snižováním nákladů. Při založení týmu sliboval nové způsoby využití účasti ve formuli 1 ke komerčním účelům, na novém voze je ale jen málo sponzorů. Další jsou podle Fernandese na cestě a ve svém konceptu hodlá pokračovat.

"Tradiční model se sponzory tu nebude navždy, takže náš obchodní model není, jak v průběhu následujících měsíců uvidíte, založený jen na samolepkách na autě," řekl. "Máme velmi silnou značku, kterou bychom měli dokázat zpeněžit, takže věříme, že budeme mít dostatek sponzorů, abychom Mikovi (Gascoynovi), Heikkimu (Kovalainenovi) a Jarnovi (Trullimu) dali dobré auto."

Další článek: Ferrari prodalo loni méně vozů, klesl mu také zisk

18:05 | Aktualizace: Alonso se nezúčastní prezentace (otázek a odpovědí médiím) při prezentaci vozu Alpine kvůli cestovním omezením.
17:44 | Na Eurosportu 2 začíná první letošní závod formule E.
17:07 | Fernando Alonso se nezúčastní prezentace Alpine a navazujících rozhovorů. Alpine píše o hygienických důvodech. Není zřejmé, zda jde o cestovní restrikce nebo to souvisí s jeho nedávnou nehodou.
11:50 | Pirelli bude sponzorem závodu v Imole. Celý název závodu tak bude: Formula 1 Pirelli Gran Premio del Made in Italy e dell’Emilia Romagna