F1 zakáže přelety vojenských letadel před startem závodu. Civilní budou muset splnit podmínky

Formule 1 chce zakázat přelety vojenských letadel nad okruhy.

Před startem některých závodů nad okruhem přeletí stíhačky nebo jiná letadla. Jde o akci promotéra, někdy sponzora (u přeletů dopravních letadel). Asi nejznámější je v tomto ohledu tradiční přelet před zahájením Grand Prix Itálie v Monze, který na obloze vykreslí italskou trikoloru.

Web RacingNews365.com však viděl email, který F1 zaslala promotérům. Podle něj budou podobné přelety omezeny. 

Důvod si asi domyslíte sami. F1 chce být uhlíkové neutrální a podporovat snižování emisí uhlíku. Přelety letadel s tím nejdou úplně dohromady. 

Kromě otázek životního prostředí jde také o obavu, že by podobné letecké ukázky mohly být vnímány jako propagace zbrojení nebo platformou pro demonstrace vojenské síly (zejména v poněkud méně demokratických zemích).

Civilní letadla ano, ale...

Z oblohy nad závodními okruhy ale zřejmě nezmizí letadla úplně. Po splnění určitých pravidel mohou nad okruhem přelétat civilní a komerční letadla. 

V případě některých závodů v Perském zálivu přelétá nad okruhem dopravní letadlo patřící místn národní letecké společnosti – tyto ukázky budou i nadále povoleny za předpokladu, že letecké společnosti pro tyto účely používají udržitelná paliva. Gulf Airlines předvedly na Grand Prix Bahrajnu v roce 2021 přelet jejich Boeingu 787-9 Dreamliner s biopalivem druhé generace dodávaným společností Neste.

Podobně bude moci Red Bull využívat svá zrekonstruovaná stará letadla nad Red Bull Ringem, ale bude muset splnit podobné podmínky.

Další článek: René Rast se vrací do DTM, u Abta se potká se švýcarským talentem

12:49 | Podle odkaz byla Leclercova včerejší nehoda v Monaku s vozem Laudy způsobena selháním levé přední brzdy. Mají to dokazovat i fotografie pořízené krátce před nehodou.
11:17 | Williams nasadí do prvního tréninku Nycka de Vriese. Každý tým musí dát letos ve dvou trénincích šanci mladému jezdci.
9:45 | Podle zatím nepotvrzených spekulací dostane ve Španělsku vylepšení jen Stroll. Tým nestihl připravit díly pro oba vozy.
15. května | Pro Charlese Leclerca je jeho domácí Monako prostě prokleté. V závodech F1 se mu tam nedaří a právě v rámci prezentace Ferrari mezi závody historických vozů boural s vozem Laudy z roku 1974 v La Rascasse. odkaz

GP Španělska 2022

Pátek 20. května 2022
1. trénink 14.00–15.00
2. trénink 17.00–18.00
Sobota 21. května 2022
3. trénink 13.00–14.00
Kvalifikace 16.00–17.00
Neděle 22. května 2022
Závod 15.00