F1 začíná přemýšlet o motorech pro období od roku 2030. Mohly by být hlasitější | Foto: Getty Images / Emmanuele Ciancaglini

Foto: Getty Images / Emmanuele Ciancaglini

F1 začíná přemýšlet o motorech pro období od roku 2030. Mohly by být hlasitější

Šéf F1 Stefano Domenicali uvedl, že by v roce 2030 mohly nastat další změny v oblasti pohonných jednotek.

Výrobci motorů v F1 nyní veškerou svoji pozornost upínají k roku 2026, kdy se slova ujme nová generace pohonných jednotek (PJ). Hlavní změnou oproti současnosti bude, že PJ budou z větší části spoléhat na elektronickou složku, která bude nově obstarávat 50 procent výkonu.

Šéf F1 Stefano Domenicali nicméně nyní prozradil, že od roku 2030 by mohla nastat další úprava regulí v oblasti PJ.

„Jakmile budou definovány předpisy pro rok 2026 (týkající se šasi, pozn. red.), začneme přemýšlet o dalších krocích, například o motoru pro rok 2030,“ uvedl Domenicali, kterého cituje Autosport.

„Jde zatím jen o moji osobní úvahu, o které jsem zatím s týmy nemluvil, ale pokud bude nové udržitelné palivo (využívané od roku 2026) fungovat, budeme muset pečlivě vyhodnotit, zda budeme pokračovat s hybridní technologií, nebo zda budou k dispozici lepší řešení,“ prohlásil dále Ital.

Domenicali sice blíže svoji myšlenku v tomto směru nerozvinul, ale teoreticky by se mohlo jednat o čistě spalovací motory, u kterých by byl ekologický aspekt zaručen využíváním tzv. zeleného paliva.

V minulosti se na podporu tohoto řešení vyjádřil například trojnásobný mistr světa Max Verstappen.

Jedním z důvodů pro nevyužívání hybridní technologie je především váha – jen baterie váží mezi 20 až 25 kilogramy. Současné monoposty jsou tak přibližně o 150 kilogramů těžší než ty z roku 2013.

„Vzhledem k tomu, že hybridní složka pohonných jednotek zůstává i po roce 2026, je jasné, že dojde k dalšímu zvýšení hmotnosti. Všichni jezdci by si přitom přáli lehčí vozy a já osobně bych chtěl i o něco lepší zvuk. Na tomto posledním bodu také pracujeme a snažíme se zvýšit počet decibelů,“ přiblížil Domenicali.

Doporučujeme

Články odjinud