F1 sleduje situaci okolo koronaviru. Pravděpodobnost závodu v Číně klesá

Čína se v posledních dnech a týdnech potýká s šířením nového koronaviru. V zemi jsou zaváděná nebývalá opatření. Dotkne se to Grand Prix Číny?

Závod v Číně je na programu 19. dubna, což je sice ještě hodně daleko, ale podle některých vědců by právě v období termínu závodu F1 mohla epidemie teprve kulminovat.

V polovině března, tedy měsíc před F1, mělo v Číně proběhnout Halové mistrovství světa v atletice, které ale bylo už o rok odloženo.

Některé evropské aerolinky už zrušily pravidelné lety do Číny. V zemi panují zvláštní opatření, cestování je omezeno. Závody formule 1 přinášejí nejen přesun velkého množství lidí ale také velkou koncentraci osob na jednom místě. 

Jak se šíří koronavirus: webová aplikace zobrazuje v mapě potvrzené případy

Jak se šíří koronavirus: webová aplikace zobrazuje v mapě potvrzené případy

„Sledujeme vývoj situace a jsme v neustálém kontaktu s FIA a formulí 1, abychom získali další informace,“ uvedlo v prohlášení Ferrari. 

Zrušení závodu formule 1 by muselo v první řadě přijít od místního promotéra. Posledním závodem, který byl zrušen, byla Velká cena Bahrajnu v roce 2011. Důvodem byly protesty, které v zemi vypukly v rámci tzv. Arabského jara.

Podle aktuálních informací (30. ledna ráno) je v Šanghaji 101 potvrzených nakažených a 1 mrtvý.

Ještě před závodem v Číně se má jet 5. dubna ve Vietnamu. Ten zatím hlásí dva nakažené, což je srovnatelné se situací v některých evropských zemích.

FIA situaci sleduje

FIA vydala ve čtvrtek dopoledne prohlášení, podle kterého situaci sleduje. „FIA vyhodnotí kalendář svých nadcházejících závodů a v případě potřeby podnikne veškeré kroky potřebné k ochraně celosvětové komunity motorsportu a široké veřejnosti.“

Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Další článek: Pirelli už nebude testovat pneumatiky během závodních víkendů

18:05 | Aktualizace: Alonso se nezúčastní prezentace (otázek a odpovědí médiím) při prezentaci vozu Alpine kvůli cestovním omezením.
17:44 | Na Eurosportu 2 začíná první letošní závod formule E.
17:07 | Fernando Alonso se nezúčastní prezentace Alpine a navazujících rozhovorů. Alpine píše o hygienických důvodech. Není zřejmé, zda jde o cestovní restrikce nebo to souvisí s jeho nedávnou nehodou.
26. února | Pirelli bude sponzorem závodu v Imole. Celý název závodu tak bude: Formula 1 Pirelli Gran Premio del Made in Italy e dell’Emilia Romagna