F1 sleduje situaci okolo koronaviru. Pravděpodobnost závodu v Číně klesá

Čína se v posledních dnech a týdnech potýká s šířením nového koronaviru. V zemi jsou zaváděná nebývalá opatření. Dotkne se to Grand Prix Číny?

Závod v Číně je na programu 19. dubna, což je sice ještě hodně daleko, ale podle některých vědců by právě v období termínu závodu F1 mohla epidemie teprve kulminovat.

V polovině března, tedy měsíc před F1, mělo v Číně proběhnout Halové mistrovství světa v atletice, které ale bylo už o rok odloženo.

Některé evropské aerolinky už zrušily pravidelné lety do Číny. V zemi panují zvláštní opatření, cestování je omezeno. Závody formule 1 přinášejí nejen přesun velkého množství lidí ale také velkou koncentraci osob na jednom místě. 

Jak se šíří koronavirus: webová aplikace zobrazuje v mapě potvrzené případy

Jak se šíří koronavirus: webová aplikace zobrazuje v mapě potvrzené případy

„Sledujeme vývoj situace a jsme v neustálém kontaktu s FIA a formulí 1, abychom získali další informace,“ uvedlo v prohlášení Ferrari. 

Zrušení závodu formule 1 by muselo v první řadě přijít od místního promotéra. Posledním závodem, který byl zrušen, byla Velká cena Bahrajnu v roce 2011. Důvodem byly protesty, které v zemi vypukly v rámci tzv. Arabského jara.

Podle aktuálních informací (30. ledna ráno) je v Šanghaji 101 potvrzených nakažených a 1 mrtvý.

Ještě před závodem v Číně se má jet 5. dubna ve Vietnamu. Ten zatím hlásí dva nakažené, což je srovnatelné se situací v některých evropských zemích.

FIA situaci sleduje

FIA vydala ve čtvrtek dopoledne prohlášení, podle kterého situaci sleduje. „FIA vyhodnotí kalendář svých nadcházejících závodů a v případě potřeby podnikne veškeré kroky potřebné k ochraně celosvětové komunity motorsportu a široké veřejnosti.“

Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Další článek: Pirelli už nebude testovat pneumatiky během závodních víkendů

23:36 | Marcus Ericsson vyhrál závod IndyCar v Detroitu. Pomohla mu nehoda Grosjeana. Pro Ericssona je to první vítězství od roku 2013 (GP2).
21:14 | Jedna z nejhorších věcí, které se mohou v motorsportu stát... zaseknutý plynový pedál. Felix Rosenquist je při vědomí a snad ok. odkaz
11. června | McLaren od roku 2022 vstoupí do série Extreme E.
11. června | Otec Antonia Giovinazziho Vito řekl pro La Gazzetta dello Sport, že jeho syn v minulosti dostal nabídku od Mercedesu. Měl se stát třetím jezdcem Mercedesu ve F1 a jezdit v DTM. „Ale má rudé srdce a udělal volbu, kterou považoval za správnou.“

GP Francie 2021

Pátek 18. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 19. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 20. června 2021
Závod 15.00