F1 pro letošní rok zrušila tradiční formát předávání trofejí na stupních vítězů

Kvůli pandemii koronaviru v letošní zkrácené sezóně formule 1 nebudou tři nejlepší jezdci z každého závodu oslavovat na stupních vítězů.
F1 pro letošní rok zrušila tradiční formát předávání trofejí na stupních vítězů

Po skončení každého závodu míří tři nejlepší jezdci a zástupce vítězného týmu na stupně vítězů, kde jsou jim z rukou vysoce postavených či významných osobností předány trofeje a oslavu tři nejlepší piloti následně zakončí stříkáním šampaňským.

Letošní jubilejní 70. ročník formule 1, který byl kvůli pandemii koronaviru zkrácen a začne až 5. července v Rakousku, bude ale jiný i z pohledu předávání cen nejlepším. Aby bylo dodrženo zachování odstupu mezi jednotlivými zúčastněnými, ceremoniál na stupních vítězů se vůbec nebude konat.

Podle šéfa formule 1 Rosse Brawna se nyní jedná o jiných možnostech, jak by mohli nejlepší jezdci oslavovat svůj úspěch.

„Stupně vítězů se nemohou uskutečnit, přemýšlíme ale, že uděláme po závodě něco na startovním roštu. Jednou z možností by mohlo být seřadit vozy na trati a jezdci by se postavili před monoposty,“ řekl Brawn pro oficiální stránky F1.

„Nemůžeme ani předávat trofeje, protože v těsném kontaktu nemůžete mít někoho, kdo bude předávat trofeje, ale vymysleli jsme to. Máme plány a postupy, zkoumáme, jak to můžeme prezentovat v televizi.“

Bez přehlídky jezdců

Jinak budou v letošní sezóně vypadat také procedury před startem závodu. Asi hodinu a půl před startem piloti vždy na korbě kamionu obkrouží celý okruh a zdraví diváky a traťové maršály kolem trati. Minimálně v prvních závodech se letos pojede před prázdnými tribunami a pro dodržení rozestupů mezi jezdci není možné uskutečnit ani tuto přehlídku.

„Přehlídka jezdců se nemůže uskutečnit, protože nemůžeme postavit 20 jezdců dozadu na kamion a objet s nimi okruh. Místo toho s každým z nich uděláme rozhovor před garáží. Existuje spousta způsobů, jak to můžeme udělat, aniž by to ohrozilo zdraví a bezpečnost.“

Kvůli menšímu povolenému počtu lidí bude jinak vypadat také příprava na samotném startovním roštu. Jezdci také nebudou před startem společně na začátku startovního roštu poslouchat státní hymnu pořadatelské země.

Foto: Getty Images / Clive Mason

Další článek: Giovinazzi není překvapený, že nenahradil Vettela u Ferrari

10:36 | Podle Auto Hebdo u Renaultu končí šéf motorářů Rémi Taffin. U týmu pracuje 22 let.
18:53 | Dan Ticktum už není vývojovým jezdcem Williamsu. Tým s ním ukončil spolupráci.
15:45 | Ferrari oznámilo, že prohlídka vozu Charlese Leclera, do kterého narazil Lance Stroll, ukázala, že jeho motor je natolik vážně poškozen, že ho nebude možné opravit. Leclerca tak čekají penalizace.
3. srpna | Mladíci testují. Theo Pourchaire se ve středu sveze s vozem Alfy Romeo z roku 2018 v Maďarsku. Na trati nebude sám, probíhají tam testy 18palcových pneumatik. Oscar Piastri jezdí v Monze s vozem Renaultu ze stejného roku.