F1 potvrdila zrušení Grand Prix Turecka. Místo toho se pojedou dva závody v Rakousku

Formule 1 potvrdila zrušení Velké ceny Turecka. Počet 23 závodů v letošním roce hodlá zachránit druhým závodem na Red Bull Ringu.
Foto: Getty Images 
F1 potvrdila zrušení Grand Prix Turecka. Místo toho se pojedou dva závody v Rakousku | Foto: Getty Images

Istanbul Park byl do kalendáře F1 nedávno přidán jako náhrada za Kanadu. V Montrealu se letos nepojede kvůli cestovním restrikcím.

Podobný problém však nakonec vedl ke zrušení také Velké ceny Turecka.  Velká Británie od 12. května zařadila Turecko na „červený seznam“ velmi rizikových zemí. Každý, kdo se ze země vrátí, bude muset jít na deset dnů do karantény ve státem schváleném hotelu. Sedm z deseti týmů formule 1 sídlí ve Velké Británii. Karanténa by pro ně skončila fakticky až na začátku víkendu Grand Prix Francie.

Situace je trochu paradoxní, protože epidemická situace se v Turecku začala zhoršovat na konci března a podle oficiálních údajů (pokud jsou pravdivé) dosáhl počet nakažených maxima okolo 20. dubna. Od té doby klesá a v současné době je v přepočtu na obyvatele už podobný Česku.

Klepněte pro větší obrázek
Situace v Turecku. Zdroj: COVID-19 Data Explorer

F1 měla zvažovat možnost, že se závod prohodí s Baku. F1 by se z Istanbulu přesunula tam a tím se z velké části nebo zcela vyhnula karanténě po návratu do Velké Británie.

Vztahy mezi Ázerbájdžánem a Tureckem jsou tradičně velmi blízké, takže v Baku by normálně problém s podobným manévrem neměli. Letos to však museli odmítnout z logistických důvodů. Ve městě se odehraje část Mistrovství Evropy ve fotbale. Konkrétně Wales bude hrát 12. června na olympijském stadionu v Baku se Švýcarskem.

Dva závody v Rakousku

F1 proto podle očekávání v pátek potvrdila, že se v Istanbulu letos nepojede. Místo toho budou podobně jako vloni dva závody na Red Bull Ringu.

Velká cena Štýrska se uskuteční 25. až 27. června a Velká cena Rakouska se pojede v původním termínu 2. až 4. července. V důsledku této změny se Velká cena Francie přesune o týden dříve na 18. až 20. června.

Tato změna je špatnou zprávou pro Romaina Grosjeana, který měl ve Francii usednout do vozu Mercedesu a po skončení víkendu absolvovat soukromý test. Ve stejnou dobu v novém termínu Velké ceny Francie se však koná závod IndyCar (Road America).

Mercedes už potvrdil, že na rozlučkovém testu se nic nemění, ale demo jízdu Grosjeana o víkendu GP Francie bude muset zrušit.

V prohlášení F1 se uvádí, že pořadatel GP Turecka požádal F1 o možnost odjetí závodu v pozdějším termínu, jako je tomu formálně u odložené GP Číny. Je však velmi nepravděpodobné, že k tomu s ohledem na nahuštěný kalendář zejména na podzim dojde.

Další článek: Nástupce Hamiltona u Mercedesu? Podle Wolffa je kandidátů více

Témata článku: , ,

Aktuality

5. října | Podle MotorsportWeek představí Ferrari svůj hypercar pro Le Mans oficiálně 30. října v Imole během tradiční akcie Ferrari Finali Mondiali. Vůz by měl mít název F255. 
5. října | 30. narozeniny dnes slaví Kevin Magnussen. 
5. října | Podle dvou zdrojů BBC je velmi nepravděpodobné, že se tento týden dozvíme něco o rozp. stropech za rok 2021. Jiní říkají, že neslyšeli nic o dalším zpoždění. Dopoledne FIA uvedla, že dnes poskytne aktualizace ohledně harmonogramů procesu dodržování finančních předpisů. 
5. října | Jost Capito potvrdil, že na seznamu jezdců, které Williams zvažuje pro příští rok, je také Mick Schumacher. 

GP Japonska 2022

Pátek 7. října 2022
1. trénink Alonso
2. trénink 08.00–09.30
Sobota 8. října 2022
3. trénink 05.00–06.00
Kvalifikace 08.00–09.00
Neděle 9. října 2022
Závod 07.00