F1 hledala Careyho nástupce v širokém okruhu lidí

Odcházející šéf formule 1 Chase Carey řekl, že jeho nástupce hledali v širokém spektru lidí. Novým šéfem F1 se od ledna roku 2021 nakonec stane Stefano Domenicali.
Foto: Getty Images / Mark Thompson
F1 hledala Careyho nástupce v širokém okruhu lidí | Foto: Getty Images / Mark Thompson

V září vedení F1 oznámilo, že Carey na konci letošního roku odejde z funkce výkonného šéfa a jeho nástupcem se stane bývalý šéf týmu Ferrari Domenicali.

Carey zůstane nevýkonným šéfem F1 a po Domenicaliho příchodu 1. ledna bude pomáhat s jeho uvedením do funkce. V rozhovoru v podcastu Beyond the Grid Carey mluvil také o detailech ohledně hledání nového šéfa F1.

„Prošli jsme velmi rozsáhlým hledáním, podívali jsme se na kompletní škálu kandidátů od A po Z. Přišel jsem sem (do F1) jako neznámý člověk z venčí a myslím, že to mělo určitou hodnotu, protože jsem cítil, že potřebuje významnou změnu a pohled z jiné perspektivy,“ řekl Carey.

„Chtěli jsme někoho, kdo dokáže udržet tu dynamiku a nadále stavět na tom, co si myslíme, že jsme udělali, aby se tento sport rozrůstal. Jednou z důležitých věcí, které Stefano přináší, je velká znalost nejen sportu a závodění na trati, ale také hráčů v tomto sportu. Proto si myslím, že může posunout věci dopředu.“

Domenicali strávil u Ferrari více než 20 let, mezi lety 2008 až 2014 byl šéfem Scuderie Ferrari ve F1. Po svém odchodu působil u Audi a Lamborghini, byl také prezidentem Komise FIA (Mezinárodní automobilové federace) pro formulové závody.

Zvolení Domenicaliho novým šéfem F1 si vysloužilo pochvalné komentáře napříč celým paddockem.

Nikoho lepšího vybrat nemohli, říká Hamilton o Domenicalim

Nikoho lepšího vybrat nemohli, říká Hamilton o Domenicalim

„Stefano do této pozice vnáší jedinečnou osobnost, je to někdo, kdo má velkou úctu. Někdy mám pocit, že v této pozici sedíte ve středu bouře a kolem vás krouží spousta partnerů. Myslím, že přináší rovnováhu a vyrovnanou osobnost, která dokáže (formuli 1) provést občas velmi obtížnými situacemi.“

Šéf Mercedesu Toto Wolff řekl, že s vedením F1 jednal o možném nahrazení Careyho, ten však toto odmítl a řekl, že nabídku dostal pouze Domenicali.

„Nebudu říkat, s kým jsme mluvili nebo nad kým jsme uvažovali. Opravdu to nebudu komentovat a nemyslím, že je vhodné říkat, nad kým jsme uvažovali. Udělali jsme jen jednu nabídku. Ta byla Stefanovi a jsme nadšení, že jsme ho získali.“

Wolff jako šéf formule 1? Ferrari by to nikdy nedovolilo, říká

Wolff jako šéf formule 1? Ferrari by to nikdy nedovolilo, říká

Další článek: Snad mi Whitmarsh odpustil můj odchod z McLarenu, doufá Hamilton

15:57 | Valtteri Bottas letos počtvrté porazil v kvalifikaci formule 1 Lewise Hamiltona a pro Velkou cenu Emilia Romagna získal svou 15. pole position v kariéře.
13:48 | Toto Wolff hledá nástupce. Chce se stáhnout, jezdit na závody méně a mít jinou roli. Zatím není jasné, zda to bude už příští rok nebo později.
13:05 | 50 je moc... ředitelství závodu tak opět upravilo traťové limity v 9., 13. a 15. zatáčce.
12:35 | V tréninku bylo smazáno 50 časů! 22 v 9. zatáčce, 38 v 15.

GP Emilia Romagna

Sobota 31. října 2020
Trénink Hamilton (1:14.726)
Kvalifikace Bottas (1:13.609)
Neděle 1. listopadu 2020
Závod 13.10