F1 chystá další trofej. Získá ji jezdec s největším počtem předjetí

Formule 1 udělí na konci sezóny další trofej. Tentokrát mírně kontroverzní.
Foto: Activepictures / Jiří Křenek
F1 chystá další trofej. Získá ji jezdec s největším počtem předjetí  | Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Formule 1 uděluje za celou sezónu dvě cenné trofeje – pro vítěze šampionátu mezi jezdci a trochu mladší také pro vítěze mezi týmy. 

Kromě toho ale existuje několik menších trofejí, které většinou mají i svého sponzora. Společnost DHL už roky uděluje trofej týmu s nejlepšími zastávkami v boxech a také jezdci, který zajede nejvíce nerychlejší kol závodu. Trofej od FIA přebírá také jezdec, který získá nejvíce pole position v sezóně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo: Trofeje od DHL za nejvíce nejrychlejších kol (Hamilton) a nejlepší zastávky v boxech (Red Bull). Foto: Getty Images / Mark Thompson, Bryn Lennon

Nyní F1 zavádí novou trofej, kterou dostane jezdec, který za sezónu zaznamená nejvíce předjížděcích manévrů.

Je to trochu kontroverzní trofej a to nejen z toho důvodu, že se nemalá část předjetí odehraje pomoci DRS. Kromě toho totiž vždy záleží, zda počítáme i předjetí v prvním kole (většinou se u podobných statistik nepočítají) apod.

Cena bude mít oficiální název Crypto.com Overtake Award a má „oslavovat& odvahu jezdců, kteří v honbě za úspěchem dělají odvážné manévry“.

Sponzorem ceny je Crypto.com, se kterým už F1 spolupracuje. Je globálním partnerem sportu a také sponzorem sprintových kvalifikací.

F1 také chystá novou grafiku, která se bude věnovat ceně i předjíždění obecně. 

Na podrobnosti a pravidla si budeme muset ještě počkat. Jasné ale už je, že cena bude poprvé udělena letos po skončení sezóny a to za největší počet předjetí za celou sezónu. Jinými slovy se počítají i předjetí, která už jezdci provedli v prvních 11 sezónách. Na prvním místě je zatím Sebastian Vettel.

Další článek: Vítězství Toyoty v Le Mans viselo na vlásku, pomohlo kreativní řešení

12:46 | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
11:48 | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).
17. září | Vůz Alfy Romeo z roku 2018 se přesouvá. Nyní je k vidění v Brně u čerpací stanice Benzina Bystrcká 1276/36b. Bude tam do 23. září. Pak zamíří do Ostravy.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00