F1 chce od roku 2021 změnit formát víkendu. Na stole je podrobný plán

O změně formátu závodního víkendu se spekuluje už delší dobu. Zvažoval se kvalifikační závod, zrušení tréninku a další změny. Nyní je na stole konkrétní návrh.
F1 chce od roku 2021 změnit formát víkendu. Na stole je podrobný plán

Podle Auto Motor und Sport představila FIA v Kanadě týmům konkrétní plán podoby závodního víkendu od sezóny 2021.

Zatím k poslední změně došlo vloni, kdy se posunul začátek všech relací o hodinu a start závodu ještě navíc o deset minut. Neplatí to pro všechny závody, ale zejména pro ty evropské. Od roku 2021 dojde zřejmě k větším změnám.

Víkend bude mít tři dny

Dnes je praxe taková, že ve čtvrtek dochází k technickým přejímkám vozů a jezdci mají mediální povinnosti. Nově bude víkend kompaktnější a kratší, což umožní přidat další závody.

Vše začne v pátek. Dopoledne budou tiskové konference a technické přejímky. Odpoledne proběhnou dva tréninky.

První trénink by měl v Evropě začít ve 13:00, ten druhý v 17:00. Délka obou tréninků bude jako dosud 1,5 hodiny. Pro televize to může být dobrá zpráva. Mnohem více fanoušků může trénink sledovat doma poté, co se vrátí z práce.

Formule 1 chce zezelenat. Chystá se zavést syntetická paliva

Formule 1 chce zezelenat. Chystá se zavést syntetická paliva

Kromě toho budou větší omezení v tom, co mohou týmy během víkendu na vozech měnit. Nebude to platit od kvalifikace, ale už od pátečních tréninků. Pokud bude jezdec bourat, budou muset být díly nahrazeny stejnou specifikací. 

V prvním tréninku týmy obvykle testují nové díly. To bude možné i v novém formátu, ale půjde skutečně jen test. V sobotu a v neděli budou muset týmy tyto testovací díly demontovat. Jezdec bude muset jezdit s vozem, který prošel v pátek ráno přejímkou. 

Pravidla 

Změna formátu závodního víkendu je pouze třešinkou na obřím dortu s 21 svíčkami. Od roku 2021 nás čeká mnohem více změn. Návrh už týmy dostaly. Ve čtvrtek se diskutuje o sportovních i technických pravidlech. 

Doladění pravidel je stále možné. Několik výhrad se už dokonce objevilo. V novém režimu Parc Fermé se například nesmí na křídlo přidělat ani Gurneyho klapka, pokud křídlo s klapkou neprošlo přejímkou, což se inženýrům nelíbí.

Gurneyho klapka: jednoduchý vynález, který změnil nejen motorsport

Gurneyho klapka: jednoduchý vynález, který změnil nejen motorsport

Hotovo má být do 14. června. Poté bude Světová rada motorsportu pravidla oficiálně schvalovat. Pro případné změny bude čas i poté. Ale jen do konce června. Pak už musí být pro jednomyslná shoda.

Foto: Getty Images / Charles Coates

Diskuze (5) Další článek: Mercedes potvrdil, že nasadí vylepšený motor ve všech vozech
22:00 | Toto Wolff přiznal, že Mercedes má problémy se spolehlivostí, kterou stále úplně nepochopil. Bottas nasadil šestý motor.
18:52 | Valtteri Bottas nasazuje šestý motor. Dostane penalizaci 5 míst.
17:25 | Kromě Vettela odstartuje z poslední řady v Austinu také George Russell. Také on nasadí novou pohonnou jednotku.
17:23 | Americký jezdec Logan Sargeant, který závodí ve F3 za tým Charouz Racing System, se stal členem jezdecké akademie Williamsu.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Pérez
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00