F1 alternativní motory zamítla, přijde s vlastním řešením

Komise F1 v úterý odmítla návrh FIA na zavedení alternativního motoru. Během 1,5 měsíce ale přijdou výrobci s vlastním řešením.
F1 alternativní motory zamítla, přijde s vlastním řešením

FIA přišla po vetu Ferrari s nápadem zavést alternativní motory, které by byly levnější než současné pohonné jednotky. Stalo se tak poté, co bylo odmítnuto zavedení stropu na cenu pohonných jednotek pro zákazníky.

O dodávání motoru se ucházely podle Adama Coopera 4 firmy. Oficiálně svůj zájem veřejně potvrdily tři: AER, Ilmor a Mecachrome. 

Na úterním zasedání Strategické komise a Komise F1 ale nápad na zavedení alternativních motorů neprošel. 

Vlastní řešení

Výrobci ale slíbili, že do 15. ledna vypracují vlastní plán. První schůzka proběhne už v Abú Dhabí. Plán má vyřešit právě ty problémy, které měl řešit alternativní motor. Ecclestone a Todt tak minimálně v tuto chvíli dosáhli svého a výrobce donutili zasednout k jednacímu stolu. 

Pracovat se bude na čtyřech oblastech:

  • Záruce dodávek pohonných jednotek týmům.
  • Potřebě snížit náklady pohonných jednotek pro zákazníky.
  • Zjednodušení technické specifikace pohonných jednotek.
  • Lepším zvuku.

Výrobci budou mít také povinnost dodávat své pohonné jednotky minimálnímu určenému počtu týmů, aby se nestalo, že některý tým nebude mít přístup k pohonné jednotce. Otázkou je, od kdy začne toto pravidlo platit.

Foto: Getty Images / Peter Fox

Diskuze (41) Další článek: Video: Montoya si vyzkoušel Porsche pro Le Mans
6. prosince | Podle Mercedesu Hamilton kvůli poškození předního křídla po kontaktech s Oconem a Verstappenem přišel o 0,4 s na kolo. Hamilton po těchto kontaktech zajel ve 47. z 50 kol nejrychlejší kolo závodu.
6. prosince | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00