Exkluzivně: Uvidíme v roce 2026 v F1 16palcové pneumatiky? Možná ano, říká šéf Pirelli Isola

Exkluzivně: Uvidíme v roce 2026 v F1 16palcové pneumatiky? Možná ano, říká šéf Pirelli Isola

Budou se ve formuli 1 v budoucnu používat 16palcové pneumatiky? Šéf Pirelli pro motorsport Mario Isola to v rozhovoru pro F1sport nevylučuje.

Když F1 přešla v roce 2022 na současnou generaci monopostů, udála se řada změn, které jsou patrné i na první pohled. Jedna z nich se týkala pneumatik, když se v královně motorsportu začaly používat 18palcové pneumatiky místo předchozích 13palcových.

Hlavní důvod této změny byl jasný. Přiblížit F1 běžnému automobilovému průmyslu a podpořit tak transfer technologií.

Další velká změna technických pravidel se ve formuli 1 chystá pro sezonu 2026. Týkat se bude jak pohonných jednotek, tak předpisů definujících podobu monopostů. 

Jedním z cílů mj. je, aby byly nové vozy alespoň o něco lehčí. Dosáhnout by se toho mohlo zavedním menších pneumatik. Návrat ke 13palcovým pneumatikám je poměrně nepravděpodobný, ale je možné, že se najde tzv. zlatá střední cesta. 

„Kvůli váze se uvažuje o tom, že bychom od sezony 2026 používali 16palcové pneumatiky. Aktuální pneumatiky jsou těžší než ty předešlé, a to kvůli diskům. Návrhem tedy je, že bychom šli cestou kompromisu, který by přinesl redukci váhy,“ uvedl v exkluzivním rozhovoru pro web F1sport a deník Sport šéf Pirelli pro motorsport Mario Isola.

„Případný přechod na 16palcové pneumatiky by pro nás byl velkou změnou. 18palcové pneumatiky jsou pro nás dobré, protože technologie, které využíváme v F1, můžeme aplikovat při výrobě obutí pro běžné silnice,“ vysvětlil zástupce výhradního dodavatele pneumatik pro F1.

 „Ve formuli 1 se učíme a využíváme toto know how při výrobě běžných pneumatik. Naše pneumatiky pro civilní vozy jsou dnes většinou 18, 19, 20palcové. 18palcové pneuamtiky jsou pro nás tedy v tomto směru praktičtější. Technologii, se kterou v F1 pracujeme, totiž můžeme přenášet rychleji než u 13 či 16palcových pneumatik. Preferujeme tedy zůstat u 18palcových pneumatik,“ dodal na toto téma Isola.

Doporučujeme

Články odjinud