Evropská unie bude vyšetřovat formuli 1

Týmy Force India a Sauber udělaly to, o čem se už delší dobu hovořilo – podaly stížnost na fungování formule 1 k Evropské komisi.
Evropská unie bude vyšetřovat formuli 1

Před pár měsíci navštívila továrnu Force Indie europoslankyně Anneliese Dodds (Skupina progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu a Labour Party), která také napsala dopis komisařce pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové, aby prověřila fungování formule 1. Evropská komise to ale tehdy odmítla s tím, že nezasáhne, pokud se na ni neobrátí samotné týmy.

Kolik dostanou týmy za loňský rok? Nejvíce bere Ferrari

Kolik dostanou týmy za loňský rok? Nejvíce bere Ferrari

„Od doby, kdy došlo k bankrotu Caterhamu a Marussie v loňském roce jsem měla skutečné obavy o to, jak se věci ve formuli 1 vyvíjejí,“ řekla tehdy Dodds. Ta naráží zejména na to, že týmy sídlí převážně v její rodné Británii, kde zaměstnávají stovky vysoce kvalifikovaných zaměstnanců. 

Sauber a Force India se nyní skutečně obrátili na Evropskou komisi, která teď bude prověřovat, zda formule 1 neporušuje podmínky volné hospodářské soutěže.

Trnem v oku jsou přirozeně dvě věci – Strategická skupina, která rozhoduje o pravidlech formule 1 (i když nemá konečné slovo) a především pak rozdělování příjmů z komerčních práv. V obou případech jsou zvýhodněny větší týmy.

Je ovšem otázkou, zda menší týmy se stížnosti uspějí. Nesmíme totiž zapomínat, že rozdělování příjmů probíhá na základě smluv s FOM, samotné týmy samy podepsaly.

Force India podání stížnosti potvrdila, více se ale k tomu vyjadřovat nechtěla.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Velká cena Velké Británie je v ohrožení

18. ledna | Nezískal titul, ale stal se legendou... Gilles Villeneuve by dnes oslavil 70.
17. ledna | Toro Rosso alias Alpha Tauri potvrdilo, že prošlo crash testy.
17. ledna | Carlos Sainz vyhrál potřetí Dakar. Alonso 13.
16. ledna | Tata Communications po osmi letech ukončila partnerství s F1 při spolupráci na digitální transformaci sportu, uvedl Reuters.