Evropská unie bude vyšetřovat formuli 1

Týmy Force India a Sauber udělaly to, o čem se už delší dobu hovořilo – podaly stížnost na fungování formule 1 k Evropské komisi.
Evropská unie bude vyšetřovat formuli 1

Před pár měsíci navštívila továrnu Force Indie europoslankyně Anneliese Dodds (Skupina progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu a Labour Party), která také napsala dopis komisařce pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové, aby prověřila fungování formule 1. Evropská komise to ale tehdy odmítla s tím, že nezasáhne, pokud se na ni neobrátí samotné týmy.

Kolik dostanou týmy za loňský rok? Nejvíce bere Ferrari

Kolik dostanou týmy za loňský rok? Nejvíce bere Ferrari

„Od doby, kdy došlo k bankrotu Caterhamu a Marussie v loňském roce jsem měla skutečné obavy o to, jak se věci ve formuli 1 vyvíjejí,“ řekla tehdy Dodds. Ta naráží zejména na to, že týmy sídlí převážně v její rodné Británii, kde zaměstnávají stovky vysoce kvalifikovaných zaměstnanců. 

Sauber a Force India se nyní skutečně obrátili na Evropskou komisi, která teď bude prověřovat, zda formule 1 neporušuje podmínky volné hospodářské soutěže.

Trnem v oku jsou přirozeně dvě věci – Strategická skupina, která rozhoduje o pravidlech formule 1 (i když nemá konečné slovo) a především pak rozdělování příjmů z komerčních práv. V obou případech jsou zvýhodněny větší týmy.

Je ovšem otázkou, zda menší týmy se stížnosti uspějí. Nesmíme totiž zapomínat, že rozdělování příjmů probíhá na základě smluv s FOM, samotné týmy samy podepsaly.

Force India podání stížnosti potvrdila, více se ale k tomu vyjadřovat nechtěla.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Velká cena Velké Británie je v ohrožení

14:36 | V úterý a ve středu pokračují testy 18palcových pneumatik. Jezdit budou Mercedes, Ferrari a McLaren. Mercedes nasadí do testu Russella... že by příprava na rok 2022?
18:19 | Nico Rosberg řekl na Sky Germany, že Toto Wolff šel za Christianem Hornerem, aby se omluvil, ale Horner omluvu nepřijal.

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink Verstappen (1:17.555)
2. trénink Bottas (1:17.012)
Sobota 31. července 2021
3. trénink Hamilton (1:16.826)
Kvalifikace Hamilton (1:15.419)
Neděle 1. srpna 2021
Závod Ocon