Enge dostal osmnáctiměsíční distanc, plánuje odvolání

FIA udělila českému závodníkovi Tomáši Engemu zákaz sportovní činnosti na rok a půl kvůli užití nedovolené látky.
Enge dostal osmnáctiměsíční distanc, plánuje odvolání

Enge, který jako jediný Čech závodil ve formuli 1, neprošel antidopingovou kontrolou po závodě FIA GT1 na španělském okruhu Navarra na konci května. Až doposud ale nebylo zřejmé, čeho přesně se dopustil a jak za to bude potrestán.

"Byly u mne zjištěny zakázané látky ze skupiny stimulantů, respektive jejich metabolity (látky, které vznikají v těle člověka přirozenou cestou přeměnou z jiných látek)," vysvětloval.

"Minulý týden jsem absolvoval slyšení před zástupci komise FIA Anti-Doping Disciplinary Committee z důvodu výše zmíněné zakázané látky. Dnes jsem obdržel rozhodnutí této komise, ve kterém mě informují o pozastavení sportovní činnosti na dobu 18 měsíců."

"Znalecké posudky nicméně prokázaly, že tyto látky pochází z volně dostupných léků a že nebyly užívány za účelem dopingu. To uznala i antidopingová komise FIA ve svém rozhodnutí. Podle přísné antidopingové legislativy ale sportovec odpovídá i za nevědomé užití zakázané látky nebo za její užití z nedbalosti. Hrozil mi dvouletý trest zákazu závodění, ale protože antidopingová komise FIA došla k závěru, že jsem látku užil z nedbalosti a nikoli úmyslně, byl mi trest zkrácen."

Český jezdec přesto považuje trest za přísný a odmítá jakékoliv podstatné pochybení na své straně. Proto se po dohodě s právníkem rozhodl, že se proti rozhodnutí FIA odvolá.

"Chtěl bych Vás, své fanoušky, ujistit, že jsem vědomě neužil žádnou zakázanou látku. Vím, co by požití takové látky pro mne znamenalo a jak by to ovlivnilo moji následnou kariéru závodního jezdce. Do žádných takových rizik jsem se nepustil. Již dříve jsem žádal FIA o povolení užití léků obsahujících zakázané látky pro léčení svých kardiovaskulárních obtíží. Doufám, že u odvolacího soudu se budu moci obhájit a že uspěji. Děkuji za vaši podporu," dodal.

Další článek: Upravovat ručně světlou výšku může také Ferrari, tvrdí Marko

14:32 | Russell dostal varování (vyjel na trať, když vlály červené vlajky)
13:48 | Upravené limity tratě pomohly, ale i tak bylo v posledním tréninku smazáno 24 časů ... 21 v první, 3 ve čtvrté zatáčce.
13:31 | Russell jde před stewardy. Na trať vyjel ve chvíli, kdy na konci boxové uličky svítilo červené světlo (kvůli červeným vlajkám).
12:08 | Pokud Albon skončí, přijde do Red Bullu někdo mimo program Red Bullu (tedy ani Kvjat a ani Gasly). Potvrdil to Horner. Red Bull stále věří Albonovi (zatím).

GP Portugalska

Pátek 23. října 2020
1. trénink Bottas (1:18.410)
2. trénink Bottas (1:17.940)
Sobota 24. října 2020
3. trénink Bottas (1:16.654)
Kvalifikace Hamilton (1:16.652)0
Neděle 25. října 2020
Závod 14.10