Elektrika v knížectví: Monako hostí devátý závod formule E

Kromě formule 1 pokračuje o tomto víkendu také šampionát elektrických monopostů formule E. Devátý závod sezóny 2018/2019 bude zítra hostit monacké knížectví, kam se elektrická série vrací potřetí v historii a zároveň po dvouleté pauze. V letech 2015 i 2017 vládl ulicím Monaka jediný pilot, bude tomu letos jinak?

Zkrácený okruh

Při psaní tohoto preview je na prvním místě je nutné zmínit, že formule E v Monaku nezávodí na totožném okruhu jako formule 1. Monoposty formule E po projetí startovní a cílovou rovinkou nezamíří do kopce ke kasinu. Místo toho prudkou pravotočivou zatáčkou zamíří do ulice rovnoběžné s nábřežím směrem k výjezdu z tunelu a k šikaně, která během grand prix F1 zakončuje tuto rychlou pasáž.

U šikany následuje ostrá pravotočivá zatáčka, která piloty obrátí o sto osmdesát stupňů a navede je na rovinku směřující do zatáčky Tabac. Od této chvíle formule E opět kopíruje trať formule 1 a piloti se skrz známé pasáže, mezi které patří šikana u plaveckého bazénu nebo zatáčka La Rascasse, dostanou zpět na startovní a cílovou rovinku. Vedle ní je již na obvyklém místě postavená boxová ulička, kterou po tomto víkendu týmy formule E uvolní pro stáje formule 1.

Zkrácený monacký okruh pro formuli E tedy měří jen 1765 metrů a obsahuje 12 změn směru. Některého jeho pasáže, na příklad sekce od Sainte Devote do přístavní vracečky, byly před tímto závodním víkendem přeasfaltovány.

Buemiho dominance

Šampionát formule E navštívil Monako v letech 2015 a 2017 a v obou případech přinesl dominanci jediného muže. Tím byl Švýcar Sébastien Buemi, který zde s monopostem Renault v obou ročnících zvítězil jak v kvalifikaci, tak v závodě samotném.

Zajímavostí je, že během obou návštěv formule E v Monaku Buemiho na stupně vítězů vždy doplnil stejný pilot na druhém místě. Tím byl Brazilec Lucas di Grassi, který v aktuální sezóně 2018/2019 patří mezi osm různých vítězů osmi předcházejících závodů.

Pokud by v zítřejším závodě získal své třetí monacké vítězství Sébastien Buemi, tak by se v této sezóně stal již devátým různým vítězem závodu. O triumf však budou bezpochyby usilovat i jiní, vytoužené výhry by se určitě rád dočkal i Andre Lotterer z týmu DS Techeetah, který je v celkovém pořadí na druhém místě o pouhý bod za vedoucím Frijnsem, ačkoliv v žádném ze závodů nezvítězil.

Pohled jezdce

„Monako je tak krásné a ikonické místo, každý jezdec se sem těší. V porovnání s ostatními okruhy formule E  je trať v Monaku mnohem hladší. Stejně je ale pořád velmi snadné zničit zde vůz, protože místní trať je velmi úzká, což se projevuje především během kvalifikace,“ říká před závodem v přímořském knížectví Sam Bird, pilot týmu Virgin.

Kdo se letos stane vládcem Monaka? To zjistíme již zítra. Kvalifikaci nabídne živě Eurosport 1 od 11:45, závod samotný poté odstartuje v 16:00 na Eurosportu 2.

Živě první volný trénink (sobota, 7:25)

Živě druhý volný trénink (sobota, 9:55)

Další článek: Paddock podcast #5: Uvidíme návrat holandské GP a Hamiltona ve formuli E?

Témata článku: ,