Elektrika v knížectví: Monako hostí devátý závod formule E

Kromě formule 1 pokračuje o tomto víkendu také šampionát elektrických monopostů formule E. Devátý závod sezóny 2018/2019 bude zítra hostit monacké knížectví, kam se elektrická série vrací potřetí v historii a zároveň po dvouleté pauze. V letech 2015 i 2017 vládl ulicím Monaka jediný pilot, bude tomu letos jinak?

Zkrácený okruh

Při psaní tohoto preview je na prvním místě je nutné zmínit, že formule E v Monaku nezávodí na totožném okruhu jako formule 1. Monoposty formule E po projetí startovní a cílovou rovinkou nezamíří do kopce ke kasinu. Místo toho prudkou pravotočivou zatáčkou zamíří do ulice rovnoběžné s nábřežím směrem k výjezdu z tunelu a k šikaně, která během grand prix F1 zakončuje tuto rychlou pasáž.

U šikany následuje ostrá pravotočivá zatáčka, která piloty obrátí o sto osmdesát stupňů a navede je na rovinku směřující do zatáčky Tabac. Od této chvíle formule E opět kopíruje trať formule 1 a piloti se skrz známé pasáže, mezi které patří šikana u plaveckého bazénu nebo zatáčka La Rascasse, dostanou zpět na startovní a cílovou rovinku. Vedle ní je již na obvyklém místě postavená boxová ulička, kterou po tomto víkendu týmy formule E uvolní pro stáje formule 1.

Zkrácený monacký okruh pro formuli E tedy měří jen 1765 metrů a obsahuje 12 změn směru. Některého jeho pasáže, na příklad sekce od Sainte Devote do přístavní vracečky, byly před tímto závodním víkendem přeasfaltovány.

Buemiho dominance

Šampionát formule E navštívil Monako v letech 2015 a 2017 a v obou případech přinesl dominanci jediného muže. Tím byl Švýcar Sébastien Buemi, který zde s monopostem Renault v obou ročnících zvítězil jak v kvalifikaci, tak v závodě samotném.

Zajímavostí je, že během obou návštěv formule E v Monaku Buemiho na stupně vítězů vždy doplnil stejný pilot na druhém místě. Tím byl Brazilec Lucas di Grassi, který v aktuální sezóně 2018/2019 patří mezi osm různých vítězů osmi předcházejících závodů.

Osmý závod, osmý vítěz: Drama v Paříži nejlépe zvládl Frijns

Osmý závod, osmý vítěz: Drama v Paříži nejlépe zvládl Frijns

Pokud by v zítřejším závodě získal své třetí monacké vítězství Sébastien Buemi, tak by se v této sezóně stal již devátým různým vítězem závodu. O triumf však budou bezpochyby usilovat i jiní, vytoužené výhry by se určitě rád dočkal i Andre Lotterer z týmu DS Techeetah, který je v celkovém pořadí na druhém místě o pouhý bod za vedoucím Frijnsem, ačkoliv v žádném ze závodů nezvítězil.

Pohled jezdce

„Monako je tak krásné a ikonické místo, každý jezdec se sem těší. V porovnání s ostatními okruhy formule E  je trať v Monaku mnohem hladší. Stejně je ale pořád velmi snadné zničit zde vůz, protože místní trať je velmi úzká, což se projevuje především během kvalifikace,“ říká před závodem v přímořském knížectví Sam Bird, pilot týmu Virgin.

Kdo se letos stane vládcem Monaka? To zjistíme již zítra. Kvalifikaci nabídne živě Eurosport 1 od 11:45, závod samotný poté odstartuje v 16:00 na Eurosportu 2.

Živě první volný trénink (sobota, 7:25)

Živě druhý volný trénink (sobota, 9:55)

Váš názor Další článek: Paddock podcast #5: Uvidíme návrat holandské GP a Hamiltona ve formuli E?
9:48 | V Praze až do neděle probíhá tradiční akce Legendy. Vidět můžete i vozy F1 nebo si vyzkoušet výměnu pneumatik. odkaz
18. května | Fast Friday: Alonso 24. a 77 kol. Nejrychlejší Conor Daly
17. května | V sobotu a v neděli jsou na Eurosportu 2 závody WTCR ze Zandvoortu, tak se můžete podívat na další (staronovou) destinace F1...
17. května | Racing Point popírá, že je Montoya novým mentálním koučem Lance Strolla. Kolumbijský jezdec navštívil GP Španělska.

GP Monaka 2019

Čtvrtek 23. května 2019
1. trénink 11.00–12.30
2. trénink 15.00–16.30
Sobota 25. května 2019
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 26. května 2019
Závod 15.10