Ecclestonovy požadavky zabránily Cronenbergovi natočit film o F1

Kanadský režisér David Cronenberg měl v osmdesátých letech v plánu natočit film z prostředí formule 1, ale narazil u Bernieho Ecclestona.
Ecclestonovy požadavky zabránily Cronenbergovi natočit film o F1

Cronenberg prozradil v rozhovoru pro list The Independent, že si ho v roce 1986 najalo studio Paramonut Pictures, aby natočil film o královně motorsportu. "Měl jsem jednání s Berniem (Ecclestonem), abychom probrali, jak strukturovat film o formuli 1, který byl v té době moderní, a jak například vymyslet tým a mít pro něj boxy," řekl.

Šéf formule 1 s filmem souhlasil, ale jeho požadavky na parametry filmu se nakonec staly neúnosné. "Všechny věci, které chtěl, byly možné. Nakonec to ale ztroskotalo na penězích," vysvětloval Cronenberg.

Přitom film měl slušnou naději na úspěch, Cronenberg plánoval spolupráci například s Kekem Rosbergem, jemuž chtěl na vůz umístit televizní kamery. Při své předběžné práci na scénáři se dostal do kontaktu také s Ayrtonem Sennou.

"Ptal jsem se ho na sny," řekl o zesnulém brazilském závodníkovi kanadský režisér. Odpovědí bylo, že "sní o závodních tratích. Je to téměř jako kdybych ve svých snech trénoval na trati." Na stejnou otázku odpovídal i Rosberg, ale úplně jinak. "Ne. Proč bych snil o trati? Když jsem vzhůru, tak trávím až moc času na závodních tratích."

David Cronenberg točí filmy od 60. let a mezi jeho díla patří například Moucha, Crash či Dějiny násilí. Film o formuli 1 nyní točí jeho kolega Ron Howard, tématem je boj o titul mistra světa mezi Jamesem Huntem a Nikim Laudou.

Diskuze (3) Další článek: Robert Wickens usedl poprvé do formule 1, testoval pro Virgin
18. října | Fernando Alonso zdá se pojede v USA se designem helmy, kterým chce podpořit sopečnou erupcí zasažený ostrov La Palma. Více uveřejní ve čtvrtek.
18. října | Bývalý šéf motorářů Renaultu Remi Taffin našel novou práci. Bude technickým ředitelem společnosti ORECA, který působí ve vytrvalostních závodech.
17. října | Kimi Räikkönen dnes slaví 42. narozeniny.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink 18.30–19.30
2. trénink 22.00–23.00
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00