Ecclestone: Vettelova dominance srazila sledovanost, proto chci dvojité body

Šéf formule 1 Bernie Ecclestone vysvětlil, proč prosazuje dvojité body za poslední závod a proč by chtěl toto opatření rozšířit na tři Grand Prix.
Ecclestone: Vettelova dominance srazila sledovanost, proto chci dvojité body

Dvojitý příděl bodů v posledním závodě je už součástí letošních pravidel, ale mnoho pozitivních ohlasů nevyvolal. Vystoupili proti němu mimo jiné Sebastian Vettel a prezident Ferrari Luca di Montezemolo.

"Ti, kdo byli proti, pocházeli z některých týmů," prozradil o hlasování Strategické skupiny Ecclestone listu Wall Street Journal. Zároveň ale dodal, že kritici "nevědí, proč je to špatný nápad. Netuší."

To Ecclestone ví dobře, proč dvojité body chce. Cílem je zajistit, aby byl šampionát napínavý co nejdéle. A ne jako loni. "Byl to ne-šampionát," povzdechl si. "Zájem o TV přenosy klesl, hodně klesl."

"Kdyby byly za poslední tři závody dvojité body, týmy by řekly, že se uvidí. Kdyby Fernando vyhrál dva ze tří, tak i kdyby byl Sebastian druhý, o šampionát by se bojovalo až do konce."

Jenomže dvojité body se loni neudělovaly ani v jednom závodě, a tak měl Ecclestone problémy je pro letošek prosadit. Původně chtěl, aby se rozdávaly v posledních třech Grand Prix.

"To neprošlo, tak jsem řekl: 'Vím, udělejme to na jeden závod.' A všichni souhlasili."

Ovšem zatímco někteří doufají, že nové pravidlo vydrží jen jeden rok, Ecclestone to vidí opačně. "Myšlenka je taková, že to rozšíříme na tři závody možná v roce 2015."

Kromě výtky, že není spravedlivé odměňovat výsledky v jednotlivých závodech různě, kritici nového pravidla se také pozastavili nad tím, že posledním zvýhodněným závodem bude letos Abú Zabí.

"Abú Zabí je posledním závodem z náboženských důvodů, protože v původním termínu závodu mají svátek. Je to kvůli tomuto svátku, který se neustále posouvá," namítl šéf formule 1. Yas Marina proto podle něj nemá poslední místo jisté napořád.

Další článek: Mercedes představí nové auto na začátku testů v Jerezu