Ecclestone se omluvil za poznámky o Hitlerovi: Byl jsem idiot

Do Timesů napsal celý vysvětlující článek.

Klepněte pro větší obrázekBernie Ecclestone se v Jewish Chronicle omluvil za svá slova o tom, že Adolf Hitler „uměl vzít věci do ruky.“ Britské Timesy zveřejnily jeho omluvný vysvětlující článek.

„Je mi líto, že jsem byl idiot. Opravdu upřímně se omlouvám,“ řekl pro Jewish Chronicle. „Nikdy jsem Hitlera nepodporoval a nemyslím si, že by na tomto světě existoval kdokoliv, kdo by souhlasil s krutostmi, které prováděl,“ prohlásil.

„Mrzí mě, že si to lidé špatně vyložili a že je to urazilo. Jsem z toho strašně, strašně smutný, protože pro židovskou komunitu jsem toho hodně udělal v charitě a tak,“ vysvětloval.

„Většina mých kamarádů jsou Židé. Dneska (v pondělí) jsem mluvil se dvěma nebo třemi významnými lidmi židovského původu a jeden z nich mi říkal: ‚Bernie, ty jsi víc Žid, než většina mých přítel.‘“

„Bylo to jedno velké nedorozumění. Nedával jsem Hitlera za příklad, jen jsem poznamenal, že před tím, než spáchal své zločiny, úspěšně bojoval s nezaměstnaností a ekonomickou krizí,“ vysvětloval pak šéf formule 1 pro německý Bild.

Celý poprask způsobil jeho sobotní rozhovor pro britský deník Times. Vedle poznámek o Hitlerovi dal Ecclestone najevo svou nechuť vůči demokracii a současným politickým lídrům v Británii.

„(Demokracie) toho pro většinu zemí moc dobrého nepřinesla - včetně Británie. ... Margaret (Thatcher) tuto zemi posílila. Ale my jsme ji nechali padnout, protože Gordon Brown a Tony Blair se jen snaží každému vyhovět,“ řekl mimo jiné.

Do Timesů pak v omluvě napsal: „Obdivuji dobré vedení - politiky, kteří si stojí za svým a říkají voličům pravdu. Nejsem obdivovatel diktátorů, kteří vládnou pomocí teroru.“

Ecclestona pravděpodobně přimělo k tak rozsáhlé reakci narůstající pobouření v židovské komunitě. V Německu místopředseda židovské organizace Dieter Graumann vyzval týmy formule 1, aby Ecclestona bojkotovaly a už s ním nespolupracovaly.

Premiér Bádenska-Württenberska Günther Oettinger zase zrušil svou účast na schůzce o budoucnosti Velké ceny Německa na Hockenheimringu. Ecclestone se bude muset spokojit jen s premiérovými zástupci.

Další článek: Mallya: Za dva roky bude Force India bojovat o stupně vítězů

14:49 | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.
13:42 | Stále se řeší situace okolo Turecka, ve kterém se sice epidemická situace zlepšuje, ale platí přísné cestovní restrikce po návratu do Velké Británie. Ve hře je prohození závodu s Baku.
8. května | Podle Norrise mu Mazepin ovlivnil celou kvalifikaci. V Q1 musel nasadit druhou sadu pneumatik, v Q3 pak kvůli tomu jel první pokus na starých pneumatikách.
8. května | Poslední Nikita Mazepin dostal penalizaci 3 míst za zdržení Norrise v první části kvalifikace.